Jūsu pārlūks ir novecojis, līdz ar to šīs lapas pilnvērtīga funkcionalitāte nebūs pieejama!
/ 09.04.2024 15:24

Kas jāliek ārkārtas gadījumu somā? 0

Kas jāliek ārkārtas gadījumu somā?
Skatīt video

Daudzi ir dzirdējuši par ārkārtas gadījumu somu – tā ir soma, kurā salikts nepieciešamākais, kas var noderēt evakuācijas gadījumā. Arī Jēkabpils novada civilās aizsardzības inženieris Ilmārs Luksts aicina iedzīvotājus sagatavot šādu somu, jo nekad nevar zināt, kurā brīdī ģimeni var skart krīzes situācija.

“Kādas mums mēdz būt krīzes? Daudz un dažādas – meža ugunsgrēki, plūdi, ilgstoši elektrības atslēgumi, kā arī šobrīd aktuāls krīzes veids ir militārs iebrukums,” skaidro Ilmārs Luksts. “Jebkuru šo krīzi daudz veiksmīgāk var pārvarēt, ja iepriekš esam gatavojušies un ja esam sagatavojuši somā sev kaut nelielu priekšmetu daudzumu. Šī ir mana versija šai somai, katram tā var būt savādāka. Daudz ko vēl var klāt likt, bet jāatceras viena lieta – šai somai jābūt nesamai. Tie priekšmeti nedrīkst būt tik smagi, ka jūs tos nevarat panest. Un vēl viena lieta – šī nekādā gadījumā nav mukšanas vai bēgšanas soma. Šī ir krīzes pārvarēšanas soma, lai pašvaldība vai atbildīgie dienesti varētu jūs veiksmīgi nogādāt evakuācijas punktā vai īslaicīgās izmitināšanas punktā.”

Ieteicams somā vispirms ievietot ūdensnecaurlaidīgu maisu, kurā likt visus priekšmetus, lai tie nesamirktu.

“Pirmā lieta, ko lieku somā, ir rezerves drēbes, tostarp zeķes, lai nepieciešamības gadījumā varam nomainīt uz sausām, tīrām drēbēm. Tās arī ieliktas atsevišķā, ūdensizturīgā maisiņā,” stāsta Ilmārs.

Tāpat ļoti svarīgas ir higiēnas preces – mitrās salvetes, zobu birste, zobu pasta un šķidrās ziepes, ko arī vēlams ievietot atsevišķā maisiņā. Tāpat somā jāiekļauj pārtikas produkti.

“Svarīgākais, lai tie produkti būtu ar ilgu uzglabāšanas termiņu un lai pagatavošana neprasītu pārāk lielas pūles,” skaidro Ilmārs. “Manā variantā šeit ir konservi, tēja, kafija, rieksti, rozīnes, batoniņi, cepumi un, protams, pats svarīgākais ir ūdens. Šeit man ir tikai pusotrs litrs, bet, kā mēs zinām, trīs diennaktīm ir nepieciešami vismaz deviņi litri ūdens, tāpēc mans risinājums ir ūdens attīrīšanas filtrs, ar kura palīdzību varam attīrīt papildu ūdeni, cik nepieciešams.”

Pārtikas produkti arī tiek ievietoti atsevišķā maisiņā, lai somā būtu vieglāk atrast.

Tāpat ir vajadzīgi trauki – vēlams izmantot metāla krūzi, jo tā neplīst un uz tās var uzsildīt ēdienu. Tāpat nepieciešama karote, dakšiņa, bļoda un spirta plītiņa. Arī šos priekšmetus vēlams likt atsevišķā maisiņā.

Ļoti būtiska somas sastāvdaļa ir aptieciņa – stāsta Ilmārs: “Pirmās palīdzības aptieciņa jākomplektē katram pašam pēc savām nepieciešamībām, pēc tiem medikamentiem, ko ikdienā lietojam. Bet tie pirmie, nepieciešamākie līdzekļi, protams, ir plāksteri, nospiedošie pārsēji, marles, pretdrudža zāles, vēdera zāles. Man ir arī šūšanas komplekts, lai var sašūt, ja no inventāra kaut kas saplīst. Tāpat man ir ūdens attīrīšanas tabletes. Tas arī ir labs līdzeklis, lai attīrītu ūdeni un lai sev līdzi nav jānes tik liels ūdens svars.”

Ārkārtas gadījumu somā jāiekļauj pieres lukturītis, saliekamais nazis, izolenta, kabatas salvetes, šķiltavas, tāpat noteikti jābūt blociņam, kurā pierakstīti svarīgākā kontaktinformācija, un zīmulim, jo tas rakstīs jebkādos laika apstākļos. Jāieliek arī baterijas, un jācenšas, lai visas ierīces, kas ir somā, darbotos ar viena tipa baterijām.

“Viens no svarīgākajiem, būtiskākajiem priekšmetiem ir radioaparāts, kas darbināms ar baterijām,” skaidro Ilmārs. “Kāpēc tas ir svarīgs? Tādēļ, ka krīzes gadījumos visu informāciju gan par notikušo, gan par iedzīvotāju rīcību varēs uzzināt, klausoties radio. Uzticama informācija būs saņemama no “Latvijas Radio” visiem kanāliem – 1, 2, 3, 4.”

Vēl ļoti būtiski iekļaut somā Latvijas karti, folija segu, rezerves akumulatoru ar vadu, kā arī pašaizsardzības līdzekli. Tāpat jāņem līdzi skaidra nauda, ID karte, pase un citi svarīgi dokumenti, kas ievietoti speciālā kabatiņā, ko var iekārt kaklā.

Ja kādam iedzīvotājam ir jautājumi par ārkārtas gadījumu somu un priekšmetiem, ko tajā nepieciešams iekļaut, var zvanīt Ilmāram Lukstam, kurš pastāstīs un atbildēs uz neskaidrajiem jautājumiem. Civilās aizsardzības inženiera tālruņa numurs ir: 25 671 222.

Sandra Paegļkalne

Šim ierakstam vēl nav neviena komentāra!

Pirms komentē

Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai  ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese  tiek saglabāta.

Noteikumi ->