Radoša atmosfēra un saldas smaržas virmoja Sēlijas kultūrtelpā Zasā, kur norisinājās sveču liešanas meistarklase. Darbam tika izmantotas dabīgās sastāvdaļas – sveces tapa no sojas vaska un kokvilnas dakts, bet īpašu smaržu un noformējumu piešķīra aromātiskās eļļas, sausie ziedi un citi dekori. Nodarbību vadīja sveču meistare Elīna Muceniece, kura uzsver, ka sveču liešanas procesā var brīvi izpausties – gan dekorēšanā, gan darbību secībā.
“Ja vēlas, var dekorēt un tad liet, var otrādi – ieliet vasku un tad dekorēt. Pēc vēlmēm, pēc brīva lidojuma, kas patīk pašam,” stāsta Elīna Muceniece.
Iespēju Sveču mēnesī izgatavot sveces paša rokām izmantoja daudzi interesenti. Daļai jau iepriekš bijusi pieredze sveču liešanā, bet citiem šī bija pirmā reize.
“Daudz esmu skatījusies, bet mēģinājusi neesmu, tā ka pienācis laiks izmēģināt,” stāsta meistarklases dalībniece Dzintra. “Ir interesanti. Labi, ka tad, ja nav māksliniecisko dotību, var salikt iekšā visu, ko vēlas. Tā nav zīmēšana. Nav sarežģīti.”
“Ja ir, kas tevi pamāca un dod padomu, tas nav sarežģīti, bet jebkurā gadījumā meistarei ir superīgas idejas,” saka dalībniece Anita. “Es vispār esmu ar svecēm uz “tu”, es sveces dedzinu regulāri mājās. Ne tikai ziemā.”
Nodarbības dalībnieki stāsta, ka ir bijuši mēģinājumi izgatavot sveces mājās, bet, ja nav vajadzīgo zināšanu, ne vienmēr sanāk labs rezultāts.
“Mājās pati formiņās lēju tieši sojas sveces, pati pasūtīju sojas pārsliņas un izlēju,” stāsta nodarbības dalībniece Inita. “Sanāca ļoti labi, bet nebija pieredzes. Sojas sveces ir jātaisa trauciņā. Citādāk, ja izņem no formiņas, tad sveces, kad dedzina, kūst un iztek. Soju tikai tā var liet.”
Pasākumā dalībnieces izmantoja gan parastus plastmasas spainīšus, gan meistares Elīnas Mucenieces veidotos betona traukus, kas iepriekš izveidoti tieši sveču liešanai. Sveces betona traukos ir Elīnas vizītkarte.
“Doma par betona traukiem bija tādēļ, lai sveces būtu drošas, lai būtu uzreiz traukā, lai neaizdegtos nekas,” stāsta Elīna. “Process ir tāds, ka tiek sajaukts baltais betons, pievienotas smiltis un pigmenti, un tad betonam mainās tonis.”
Meistarklases dalībnieku veidotās sojas vaska sveces februārī ir skatāmas izstādē, kas izvietota Sēlijas kultūrtelpā Zasā. Šomēnes sveču darināšanas nodarbības notiek daudzviet Jēkabpils novadā, jo februāris ir Sveču mēnesis. Jau izsenis februārī senie latvieši lēja sveces, lai tumšie un garie ziemas vakari kļūtu gaišāki.
Sandra Paegļkalne

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par ziņu sižeta “Zasā iedzīvotāji lej sojas vaska sveces” saturu atbild SIA “Vidusdaugavas televīzija”.
#SIF_MAF2024
Komentāri 3
Visi Reģistrētie (0) Anonīmie (3)Kokapstrādes uzņēmumi var ražot militāru preci - zārkus. Arī nosaukumu var pielikt - ,,Vera patria.
Lauktehnikai bija spēcīga bumbu patvertne, atceros , veda ārzemniekiem rādīt.
Ziņot par komentāru
Ziņot par komentāru
Ziņot par komentāru
Atstājiet komentāru
Pirms komentē
Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese tiek saglabāta.
Noteikumi ->