Jūsu pārlūks ir novecojis, līdz ar to šīs lapas pilnvērtīga funkcionalitāte nebūs pieejama!
/ 11.12.2024 16:34

Tauta ziņo: Salas mežā piemineklis ar sirpi un āmuru 32

Tauta ziņo: Salas mežā piemineklis ar sirpi un āmuru
Skatīt video

Kādam jēkabpilietim pastaiga ar suni pa Jēkabpils novada Salas pagasta mežiem beigusies ar negaidītu atklājumu. Netālu no vēsturiskā laukakmeņu bruģa ceļa, kas atrodas starp Jēkabpili un Salu, koku pakājē stāv piemineklis, kura stūrī iegravēts sirpis un āmurs. Uz monumenta ir uzraksts: “Šeit 1941. gada 10. septembrī fašisti zvēriski noslepkavoja 67 padomju aktīvistus.”

Aculiecinieks raksta: “Man bija pārsteigums, ieraugot šādu pieminekli, turklāt ar padomju varas simboliku. Kādam būtu jānoskaidro šī vides objekta vēsture un turpmākais liktenis.”

Ņemot vērā, ka uz pieminekļa ir izdegušas sveces, bet pakājē novietoti ziedi, sākumā šķita, ka informāciju varēs sniegt vietējie iedzīvotāji un vēstures entuziasti, tomēr aptaujājot potenciālos zinātājus, neko neizdevās noskaidrot. Vienīgi novadpētnieks Oļģerts Stalidzāns piekrita izteikt savu viedokli, balstoties uz zināšanām par notikumiem Atašienes apkārtnē.

“Visādi cilvēki, visādi varianti, bet pārsvarā tā bija atriebība uz 1941. gada represijām. Piemēram, Atašienē tas bija stipri izteikti – pašrocīga izrēķināšanās ar pretēju uzskatu paudējiem,” saka Oļģerts Stalidzāns.

Visizsmeļošāko informāciju par Klāvānu silā esošo pieminekli sniedza Jēkabpils Vēstures muzejs, kura darbinieki atrada vairākas rakstiskas liecības.

Laikrakstā “Padomju Jaunatne”, vienā no 1945. gada numuriem, ir publikācija, kurā pausts šāds teksts: “Jaunajā mežā pie Pelītes upes klusi ap vientuļo kapa kopu šalc dzimtenes priedes. Šai vietā 1941. gada septembrī neģēļi un viņu rokas puiši (..) noslepkavoja 67 mierīgos Jēkabpils iedzīvotājus.”

Tālāk publicēts jēkabpilietes Tamāras Lichoninas stāsts, kurā ietverti arī vairāki personu vārdi un uzvārdi. Pilns raksts pieejams ŠEIT.

Savukārt laikrakstā “Padomju Daugava” – 1968. gada 14. septembra numurā ir raksts, kurā teikts šādi: “Padomju patriotu bojā ejas 27. gadadienā par līdzekļiem, ko savākuši Jēkabpils 1. vidusskolas audzēkņi, Ābeļu sovhoza un Biržu kolhoza ļaudis, viņiem uzcelts piemineklis.”

No šī raksta var secināt, ka piemineklis tika atklāts 1968. gadā.

Viens no laikraksta “Padomju Daugava” 1971. gada numuriem liecina, ka cilvēki 70. gados Klāvānu silā rīkoja upuru godināšanas pasākumus. Pilns raksts pieejams ŠEIT.

Par to, ka pieminekļa atrašanās vietā vairs nav apbedījumu, liecina 2003. gadā tapušais dokuments, ko parakstījis Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas Jēkabpils rajona galvenais valsts inspektors Jānis Amats.

Šajā vēstures liecībā teikts: “Pārapbedīti pēc ekshumācijas Jēkabpils pilsētas Brāļu kapos Zaļā ielā. Uzvārdi apzīmēti divās plāksnēs granīta.”

Lai gan dokumentā minēts, ka viena plāksne ar uzvārdiem atrodas pieminekļa labajā pusē, otra – kreisajā pusē, pie monumenta šādas plāksnes neatrodam. Savukārt dabā pārliecināmies, ka vismaz daļa no tiem, kas 1941. gada 10. septembrī tika nogalināti Klāvānu silā un kas minēti 2003. gada sarakstā, tiešām atdusas Jēkabpils kapsētā – Brāļu kapos.

Pēdējo gadu laikā Latvijas teritorijā tiek demontēti vides objekti ar padomju varas simboliku. Arī likumā “Par padomju un nacistisko režīmu slavinošu objektu eksponēšanas aizliegumu un to demontāžu Latvijas Republikas teritorijā” 3. pantā teikts, ka publiskajā ārtelpā aizliegts eksponēt pieminekļus un citus objektus, kas izvietoti Latvijas teritorijā kopš 1940. gada un atbilst vismaz vienam no trim kritērijiem, tostarp – ietver padomju varas vai nacisma simbolus.

Tomēr jāuzsver, ka vienlaikus 2. pants vēsta, ka likums neattiecas uz tiem pieminekļiem un citiem veidojumiem, kuri atrodas padomju vai nacistiskā terora upuru piemiņas vietās.

Kadastra dati liecina, ka piemineklis atrodas “Latvijas valsts meži” īpašumā. Uzņēmums neveic pieminekļa apsaimniekošanu.

“Par pieminekļa esamību mūsu apsaimniekojamos mežos, protams, mēs zinājām,” saka “Latvijas valsts meži” Dienvidlatgales reģiona Mežkopības vadītājs Aldonis Utināns. “Mēs to atzīmējām savās datu bāzēs kā punktveida objektu, lai, pildot savus saimnieciskos darbus, viņš netiktu kaut kā nejauši iznīcināts. Tādu pieminekļu nojaukšanu vai utilizāciju būtu jārisina kaut kur augstāk – pagastu pārvaldēs, novadu pārvaldēs.”

Aptaujātā Jēkabpils novada domes vadība neko nezināja par Klāvānu silā esošo piemiņas vietu un pagaidām nezina arī, ko ar to iesākt.

Sandra Paegļkalne

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par ziņu sižeta “Tauta ziņo: Salas mežā piemineklis ar sirpi un āmuru” saturu atbild SIA “Vidusdaugavas televīzija”.

#SIF_MAF2024

V
Vispār 11.12.2024 17:38
Vecis ar suni,tik tiešām tauta.... Lieciet vienreiz mieru kapiem vai apbedījumu vietām.Laiki ir bijuši dažādi.Neviens nezina ,kas var būt nākotnē.Dzīvojiet šodien domājot par rītdienu.
K
Krievu okupantiem 11.12.2024 22:35
Un viņu latvieš-līdzskrējējiem to vien gribētos lai latvieši aizmirst ,kā krievi latviešus izveda,pārkrievoja,slepkavoja un nīcināja!Nav pārtraukuši nicināt un ņirgāties par latviešiem arī šodien un palīdz krievu civilokupantiem Latvijas televīzija,Latvijas rādio un kas tik vēl!
V
Vai ne? 12.12.2024 08:36
Krievu okupantiem rakstija: Un viņu latvieš-līdzskrējējiem to vien gribētos lai latvieši aizmirst ,kā krievi latviešus izveda,pārkrievoja,slepkavoja un nīcināja!Nav pārtraukuši nicināt un ņirgāties par latviešiem arī šodien un palīdz krievu civilokupantiem Latvijas televīzija,Latvijas rādio un kas tik vēl!
Un vācija latvijā neielīda? Neizšāva mūsu tautu, nemocīja lāģeros? Cik darbaspēka nesagrūda vagonos un neaizsūtīja uz vāczemi strādāt viņu labā? Ka tikai te pa***** uz krieviju. It kā citi būtu bijusi par gramu labāki, a tagad vācija, francija un citi ir cienījamas valstis. Cik ta to gadu ir pagājis, nekas nav aizmirsts. Visi palikuši bagāti, tik mēs esam kā ubagi vai tu guli zem nabaga vai bagāta ! Visos laikos ir karojuši, iekarojuši un tā būs vienmēr ! Paskatieties ģeogrāfijaa karti! Kā tā mainās! ? Pat Latvijas gabalu Abreni ar visiem cilvēkiem mēs uz paplātes atdevām krievijai. Nu varoņi, ne? Padomā, kas tu esi par tādu tautu nīdēju nevietā! Pie vainas ir tikai un vienīgi vadoņi, nevis tautas !
j
jautri 12.12.2024 08:54
Vai ne? rakstija: Un vācija latvijā neielīda? Neizšāva mūsu tautu, nemocīja lāģeros? Cik darbaspēka nesagrūda vagonos un neaizsūtīja uz vāczemi strādāt viņu labā? Ka tikai te padirst uz krieviju. It kā citi būtu bijusi par gramu labāki, a tagad vācija, francija un citi ir cienījamas valstis. Cik ta to gadu ir pagājis..
PILNĪGI PIEKRĪTU!
E
Ech 12.12.2024 13:55
Vai ne? rakstija: Un vācija latvijā neielīda? Neizšāva mūsu tautu, nemocīja lāģeros? Cik darbaspēka nesagrūda vagonos un neaizsūtīja uz vāczemi strādāt viņu labā? Ka tikai te padirst uz krieviju. It kā citi būtu bijusi par gramu labāki, a tagad vācija, francija un citi ir cienījamas valstis. Cik ta to gadu ir pagājis..
Mūsu tautu vācieši neizšāva un nemocīja lēģeros. Patiesības labad, ar ebrejiem gan vācieši apgājās nežēlīgi un netaisnīgi, ja jūs piederat pie tiem, tad jums ir kāds pamats apgalvojumam.
No otras puses, padomijas un baigā gada okupācijas aktīvistiem, sarkanās raškas pakaļskrējējiem nav tautības - un viņiem sods ir bijis pelnīts.
E
Eva 12.12.2024 19:59
Krievu okupantiem rakstija: Un viņu latvieš-līdzskrējējiem to vien gribētos lai latvieši aizmirst ,kā krievi latviešus izveda,pārkrievoja,slepkavoja un nīcināja!Nav pārtraukuši nicināt un ņirgāties par latviešiem arī šodien un palīdz krievu civilokupantiem Latvijas televīzija,Latvijas rādio un kas tik vēl!
Latvietim labāk patīk lepoties ka Latvijā bija vāciešu Salaspils nāves nometne kur galinaja nevainīgus bērnus? Krievs izsūtīja tos kas piedalījās stučīšanaa. Paši latvieši ir bijuši cūkauši. Pasaki ko uz tavas zemes darīja Salaspils nāves koncentrācijas nometne? Krievi atnāca un padzina vāciešus.
J
Jefiņš 12.12.2024 09:04
Ko tad tauta stāsta ? Tas nav nekas jauns, par to akmeni Klāvānu silā zināju . Tur bojā gājušie sen ir pārapbedīti Brāļu kapos, ar pienācīgu godu, jo nav atstāti ceļmalā vai krūmos. Brāļu kapos jebkurš interesents var aiziet un pieminēt viņus. Katrs ar savu suņuku droši var tur pastaigāties un aplūkot piemiņas zīmi. Būtu labi, ja vietējie novadpētnieki padziļināti izpētītu tur nošauto cilvēku dzīves stāstus, gan jau arī arhīvos kaut ko var atrast un tas taču attiecas uz Jēkabpili, iespējams arī tuvāko apkārtni. Te komentāros mēs neko neizpētīsim. Sirpis un āmurs uz tā akmens neiederas, par to tiku aizrādījis vēl tajos laikos vienam varas pārstāvim un ieteicu to nomainīt ar krustu. Atbildes nebija tikai pētoši mani uzlūkoja. Panāca smiekli.
E
Eva 12.12.2024 20:41
Kas ir sirpis un āmurs? Darbarīki. Vai tad ne parastos darba ļaudis nenogalināja? Āmurs katram saimniekam un sirpis katrai saimniecei. Sirpis tika izmantots vienmēr laukos gadsimtiem ilgi. Es tiešām nesaprotu - kas ar jums notiek? Nu norāvat uzvaras pieminekli Rīgā? Jūsu ,,laimes rats,, ir ieķīlāts. Nesamaksas 13 miljonus panorāmas ratu nodos metālos . Normāli? Tas pierāda tikai to ka daļai latviešu galvā ir salmi. Covidvakcinas pērtiķu gēns sāk iedarboties.
j
jautri 12.12.2024 09:45
kad liks mierā mirušos????
nav svarīgi kādos laikos miruši un kādi pieminekļi! tad jau padomijas laikos vajadzēja visos kapos vācu pieminekļus un kapus izrakt un izmest. bet tad vismaz bija cieņa pret mirušiem. kapi pilni ar kapakmeņiem simtu gadu veciem un neviens tos neaiztika. tagad tādi kā nojūgušies! bet, kas mirušos aiztiek un neciena - paši dabuj atpakaļ!
M
Moncīte 11.12.2024 18:09
Skolas gados gājām lapu gājienā uz Pelītes pieminekli.
1.v-skolā , vēl foto varēja apskatīt.
Incanti, ka tikai tagad suns tur tiek vadāts. Lai guļ DIEVA mierā,kā līdz šim.
J
Jānis Grīnbergs 12.12.2024 10:38
Man tur nošāva vecmāmiņu. Jā, piemineklis bih uzstādīts padomju laikā, bet ēst nevienam neprasa, esot slepkavības vietā.
E
Eva 12.12.2024 20:04
Tikai debils un psihiski slims cilvēks var ārdīt kapus. Lūk tādus debilus arī vajag izsūtīt uz mūžamežiem,lai nesmirdina latviju.
L
Liga 12.12.2024 20:28
Vācieši ne tikai ebrejus šāva....vācieši arī latvīesus apšāva. Un liela daļa latviešu arī pateicās krievam ka izglāba no nežēlīgajiem vāciešiem. Vai tiešām visi šitie kapu apganitaji lepojas ar to ka Latvijā bija vācu nāves nometne Salaspilī? Lepojas ar to ka tika galinati un dedzināti krāsnī bērni?
I
Ieva 12.12.2024 20:21
... kāds pasaka ka viņam vecmāmiņa tur ir nogalināta.....Latvijas cilvēks nogalināts,bet garīgi slimi Latvijas kropli ( atvainojos,bet savādāk šo idiotu es nosaukt nespēju) grib raut un plēst pieminekļus?! Jūs taču esat grimuši cilvēki!!!! Jūs pat par cilvēkiem nevaru nosaukt. Sātanisti,kurus vajag izdedzinat no Latvijas uz neatgriešanos. Jūs esat Latvijas kauna traips.
E
Es un es 12.12.2024 20:36
To pieminekli skolas laikā ar klasi apmeklējām 90 gados, apkopam un nevienam nebij nekādu pretenziju. Tagad pēkšņi bez maz vai valsts nodevība ka uzstādīts
K
Kā tad tā 11.12.2024 18:47
Zvans mūsējam lielgabala slīcinātājam, lai tiek ar šo galā. Bet pilsētas vadība atkal līmenī- neko nezinam, neko nedaram.
G
Griņa 11.12.2024 18:54
Nav vandāļa maršrutā. Tā ka vandālisma akta nebūs! Dzelzi varēja pārdot, tad ko ar akmeni darīs?
G
Gājējs 12.12.2024 19:47
Beidziet vazāties pa manu mežu.
O
Olita 13.12.2024 11:29
Liekat mierā mirušos. Nu cik var vārīties? Vai tad kauna nav? Jūsu pašu kapi tiks zaimoti.
K
Kārlis 13.12.2024 18:03
Tiešām. Pārlaidu skatu komentāriem tāds kā lopu bars uzvedas, viens otru apsaukā kā skolas puikas, bet laikam jau tādi arī ir, visi vienādi. Idiotu spējas visiem ir neizsmeļamas. Pretīgi.

Pirms komentē

Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai  ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese  tiek saglabāta.

Noteikumi ->