Aizkraukles novada Sunākstē vietējie iedzīvotāji nobažījušies par kādu savvaļas putnu – balto stārķi. Šīs sugas pārstāvji ir ceļotāji un ziemu pavada siltajās zemēs. Parasti svētelis ceļā dodas augusta beigās, bet ciematā ir kāds putns, kas nav pametis Latviju, un viņa uzvedība vairāk līdzinās mājdzīvniekam.
“Mēs viņu vispār par Pēterīti esam iesaukuši,” teic Sunākstes iedzīvotāja Mārīte. “Pirmais bija tas, ka es piegāju viņam klāt un paglaudīju galvu. Un tad nekas vairāk nebija jādara – nāca uz mājām. Mēs viņam ūdeni no sākuma iedevām padzerties. Pēc tam jau nāca pats. Staigā gan pa dārzu, gan uz veikalu nāk ciemos.”
Stārķis iesācis savas dienas pavadīt pie vietējā veikala. Sunākstieši Pēteri uztver kā savējo, cienājot viņu ar dažādiem gardumiem – zivīm, maizi un pat čūskām. Viņš nebaidās no cilvēkiem, un drosmīgākie ļauj savvaļas putnam ēst no rokas. Tomēr ir skaidrs – Pēterim pārciest Latvijas ziemu būs grūti.
Tādēļ Mārīte sazinājās ar Latvijas Savvaļas putnu palīdzības biedrību ''Drauga Spārns'', kurš palīdz cietušiem un nelaimē nonākušiem savvaļas putniem. Biedrības pārstāvji sākotnēji solīja parūpēties par Pēterīti, tomēr pēc tam atteikuši vietu trūkuma dēļ.
Mārīte neapstājās un septembra pirmajās dienās sazinājās arī ar Dabas aizsardzības pārvaldi, kur informēja, ka stārķis pametīs Latviju, kad būs tam gatavs, tomēr tas vēl nav noticis. Ciemata iedzīvotāji jau sāk domāt, kā nodrošināt Pēterim mītni gada aukstajiem mēnešiem.
“Mums ir šķūnītis. Varētu, piemēram, izmantot lielo siena rulli un izveidot viņam lielu ligzdu,” prāto Mārīte.
Latvijas Ornitoloģijas biedrības goda biedre, kura specializējas darbā ar baltajiem stārķiem, ir pozitīvi noskaņota. Viņa iesaka pārtraukt putnu barot un cerēt, ka Pēterītis kļūs patstāvīgs un dosies ceļā.
“Lielam satraukumam nav pamata,” saka Latvijas Ornitoloģijas biedrības goda biedre Māra Janaus. “Ja stārķis nebūs aizlidojis pēc mēneša, tad varēs sākt domāt, kā viņam palīdzēt izturēt līdz nākamajam pavasarim. Jāņem vērā, ka stārķis ēd katru dienu, un viņi ir gaļēdāji.”
Daudzās Eiropas tautās pastāv ticējums, ka stārķi atnes bērnus, tāpēc to bieži saista ar jaunas dzīves sākumu. Tas simbolizē dzimšanu, auglību un ģimenes dzīves svētību. Sunākstes pagastā dzīvo mazāk nekā 400 iedzīvotāji, varbūt Pēteris cenšas ieviest pozitīvas pārmaiņas?
Kate Katrīna Strode
Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par ziņu sižeta “Stārķi Pēterīti pamet ģimene” saturu atbild SIA “Vidusdaugavas televīzija”.
#SIF_MAF2024
Komentāri 10
Visi Reģistrētie (0) Anonīmie (10)Ziņot par komentāru
Ziņot par komentāru
Ziņot par komentāru
Ziņot par komentāru
Ziņot par komentāru
Ziņot par komentāru
Ziņot par komentāru
Ziņot par komentāru
Ziņot par komentāru
Ziņot par komentāru
Atstājiet komentāru
Pirms komentē
Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese tiek saglabāta.
Noteikumi ->