Jūsu pārlūks ir novecojis, līdz ar to šīs lapas pilnvērtīga funkcionalitāte nebūs pieejama!
/ 27.03.2025 10:19

Staburaga pagastā ierīkos mākslīgos mitrājus notekūdeņu attīrīšanai 0

Staburaga pagastā ierīkos mākslīgos mitrājus notekūdeņu attīrīšanai
Foto: Publicitātes foto

Zemgales Plānošanas reģiona (ZPR) pārstāvji kopā ar partneriem no Baltijas Vides Foruma (BEF) un Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes (LBTU) apmeklēja mācību un pētījumu saimniecību “Vecauce”, lai pārrunātu mākslīgā mitrāja izbūvi notekūdeņu attīrīšanai. Šī ir viena no divām vietām Zemgalē, kur starptautiskā projekta “NATALIE” laikā tiks ieviests šāds inovatīvs, dabā balstīts risinājums. Līdzīga tikšanās, lai vienotos par otra mākslīgā mitrāja ierīkošanu, jau februārī norisinājās Staburaga pagastā.

Projekta “NATALIE” mērķis ir veicināt dabā balstītu risinājumu (DBR) izmantošanu klimata noturības palielināšanai, ieviešot tos astoņās Eiropas pilotteritorijās, tai skaitā Zemgalē, kur plānota abu mākslīgo mitrāju izbūve.

Mākslīgie mitrāji ir dabā balstīta un zinātniski atzīta notekūdeņu attīrīšanas tehnoloģija, kas atdarina dabiskos procesus, spēj darboties visa gada garumā un harmoniski iekļaujas ainavā. Staburaga pagastā mitrājs attīrīs sadzīves notekūdeņus, savukārt Vecaucē – lauksaimniecības. Šo tehnoloģiju ieviešana ne tikai uzlabos ūdens kvalitāti konkrētajās vietās, bet arī demonstrēs DBR potenciālu un efektivitāti reālos apstākļos, sniedzot vērtīgu pieredzi un praktisku piemēru to plašākai pielietošanai Zemgalē un citviet.

Abu plānoto mitrāju projektēšanu veiks LBTU asociētā profesore un vadošā pētniece Linda Grinberga. Nesenajās vizītēs Vecaucē un Staburaga pagastā sperti būtiski soļi šī procesa sagatavošanai: panākta konceptuāla vienošanās par mitrāju atrašanās vietām un pārrunāti galvenie tehniskie, kā arī organizatoriskie aspekti. Balstoties uz šo informāciju un vasarā iegūto notekūdeņu analīžu datiem, projektēšanas un nepieciešamās saskaņošanas process noritēs šā gada laikā, savukārt mitrāju būvniecību ZPR organizēs 2026. gadā, izmantojot projekta “NATALIE” finansējumu. Pēc mitrāju izbūves LBTU eksperti veiks regulāru monitoringu, kā arī ievāks notekūdeņu paraugus, lai novērtētu to darbības efektivitāti. Jāņem vērā, ka mākslīgo mitrāju izveide ir komplekss un laikietilpīgs process, jo tie ir zinātniskā metodoloģijā balstīti un katrai vietai individuāli pielāgoti risinājumi, nevis rūpnieciski ražotas iekārtas.

Projekts paredz arī nozīmīgu zināšanu pārnesi – pilotprojektu gaitā Zemgalē gūtā pieredze mākslīgo mitrāju plānošanā un izbūvē tiks nodota partneriem no Biržu rajona pašvaldības Lietuvā. Šim nolūkam 15. maijā Biržos plānota projekta darba grupas sanāksme. Tās mērķis ir veicināt zināšanu nodošanu no demonstrācijas teritorijas (Zemgales) uz sekotājreģionu (Biržiem), Latvijas partneriem daloties savā pieredzē un vienlaikus iepazīstoties ar aktuālo situāciju un vajadzībām Lietuvas pusē.

Papildus tehniskajiem risinājumiem, projektā "NATALIE" plānots iesaistīt arī vietējās kopienas, izmantojot pilsoniskās zinātnes (Citizen Science) pieeju. Tā ir iespēja ikvienam brīvprātīgi piedalīties dabas novērojumos un datu vākšanā, tādējādi vairojot izpratni par vides procesiem un dabā balstītiem risinājumiem. Plānotās aktivitātes tiks pielāgotas katrai mitrāja atrašanās vietai un varētu ietvert gan izglītojošus pasākumus un tematiskas talkas mitrāju apkārtnē, gan vietējās bioloģiskās daudzveidības apzināšanu, piemēram, ar mobilo lietotņu palīdzību ziņojot par novērojumiem pie jaunizveidotajiem mitrājiem. Šāda sadarbība ne tikai sniedz vērtīgus datus vides stāvokļa novērtēšanai, bet arī vairo pašu dalībnieku zināšanas un līdzdalības sajūtu rūpēs par apkārtējo vidi.

Nepieciešamība aktīvi iesaistīt vietējās kopienas nesen guva apstiprinājumu arī Zemgales reģiona pašvaldību un ekspertu diskusijās. Marta sākumā notikušajā projekta “NATALIE” koprades sesijā, kurā tika vērtēti dabā balstīti risinājumi reģiona galveno klimata risku (piemēram, plūdu un sausuma) mazināšanai, diskusiju un balsojuma rezultātā tieši praktiskās, sabiedrību iesaistošās darbības, tostarp talkas, tematiskas akcijas un pilsoniskās zinātnes pasākumi, tika atzītas par prioritārām šādu risinājumu veiksmīgai ieviešanai Zemgalē.

Projekts “NATALIE” tiek īstenots "Apvārsnis Eiropa - Eiropas Savienības pētniecības un inovācijas programma 2021. - 2027. gadam" laikā. Projekta kopējais finansējums ir 16 311 045,25 EUR, no kuriem Programmas līdzfinansējums 15 033 486,25 EUR.

Šim ierakstam vēl nav neviena komentāra!

Pirms komentē

Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai  ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese  tiek saglabāta.

Noteikumi ->