Skolu direktori skolēnu personīgo mantu pārbaudi varēs filmēt 2

Izglītības iestādes vadītājs vai viņa pilnvarota persona, brīdinot izglītojamo, būs tiesīga skolēna uzrādīto personīgo mantu pārbaudi dokumentēt, izmantojot video un skaņas fiksācijas ierīci, paredz otrdien valdībā atbalstītie grozījumi Ministru kabineta noteikumos.
Februārī stājās spēkā grozījumi Izglītības likumā, kas ļauj skolu direktoriem drošības apsvērumu dēļ pārmeklēt skolēnu mantas un ierobežot pārvietošanos. Grozījumi deleģēja Ministru kabinetam izstrādāt kārtību, lai šos pasākumus veiktu.
Izglītības un zinātnes ministrijas izstrādātajā kārtībā precizēti izglītības iestādes vadītāja vai viņa pilnvarotas personas pienākumu nekavējoties pieņemt lēmumu par nepieciešamību ierobežot izglītojamā pārvietošanos, ja nepilngadīgais izglītojamais izglītības iestādē vai tās organizētajos vai atbalstītajos pasākumos apdraud savu vai citu personu drošību, veselību vai dzīvību.
Līdztekus noteikumu projekts nosaka kārtību, kādā izglītības iestādes vadītājs vai viņa pilnvarota persona pieprasa uzrādīt un pārbauda izglītojamā personīgās mantas, kā arī ierobežo izglītojamā pārvietošanos, ja tiek saņemta informācija vai rodas aizdomas, ka izglītojamais ienesis izglītības iestādē, tās teritorijā vai izglītības iestādes organizētajos vai atbalstītajos pasākumos bīstamas vielas vai priekšmetus, kā arī cita izglītojamā vai izglītības iestādes darbinieka rīcību šādos gadījumos.
Paredzēts, ka, saņemot informāciju un to izvērtējot, izglītības iestādes vadītājs vai viņa pilnvarota persona pieņem atbilstošu lēmumu, šo lēmumu paziņojot skolēnam un nepilngadīgā izglītojamā vecākiem, tostarp izskaidrojot pārvietošanās ierobežojuma būtību, norādot atrašanās vietu, un personīgo mantu pārbaudes būtību, kā arī pieprasa izglītojamam uzrādīt personīgās mantas.
Noteikumi paredz, ka personīgo mantu pārbaude un pārvietošanās ierobežošana veicama, ievērojot izglītojamā privātumu, piemēram, nodrošinot citu telpu vai vietu, cieņpilnu attieksmi un komunikāciju.
Noteikumos norādīts, ka skolēnam izteiktais aicinājums uzrādīt personīgās mantas, piemēram, somu, apģērbu un apavus, neatkarīgi no izglītojamā atrašanās vietas, piemēram, ienākot izglītības iestādē, atrodoties mācību telpā vai garderobē, ir nošķirams no izglītojamā personīgo mantu un ķermeņa pārmeklēšanas, kas neietilpst šo noteikumu tvērumā.
Plānots, ka par izglītojamā uzrādīto personīgo mantu pārbaudes rezultātu vadītājs vai viņa pilnvarotā persona sagatavos aktu. Viens akta eksemplārs būs jāizsniedz izglītojamam vai nepilngadīgā izglītojamā vecākiem, otrs - jāuzglabā izglītības iestādē, bet trešo - gadījumā, ja izglītojamais ienesis bīstamas vielas vai priekšmetus, nodod pašvaldības policijai vai Valsts policijai.
Līdztekus noteikumos atzīmēts, ka gadījumā, ja mantu pārbaude tiek dokumentēta, izmantojot video un skaņas fiksācijas ierīci, tad tas ir jānorāda pārbaudes aktā un šī fiksācija jāiesniedz pašvaldības policijai vai Valsts policijai.
Ja izglītojamā uzrādīto personīgo mantu pārbaudes laikā tiek konstatēts, ka izglītojamais ienesis bīstamas vielas vai priekšmetus, izglītības iestādes vadītājs vai viņa pilnvarota persona informēs par to policiju un nepilngadīgā izglītojamā vecākus, nodrošina pie izglītojamā atrasto bīstamo vielu vai priekšmetu izņemšanu un uzglabāšanu, kā arī izglītojamā uzraudzību līdz pašvaldības policijas vai Valsts policijas ierašanās brīdim.
Savukārt, ja izglītojamais nepiekrīt savu personīgo mantu uzrādīšanai un pārbaudei, izglītības iestādes vadītājs vai viņa pilnvarotā persona informēs nepilngadīgā izglītojamā vecākus, policiju, norādot saņemto informāciju, ka izglītojamais iespējams ienesis izglītības iestādē, tās teritorijā vai iestādes pasākumos bīstamas vielas vai priekšmetus, un ir atteicies uzrādīt personīgās mantas.
Paredzēts, ka skolas direktors vai viņa pilnvarotā persona nodrošinās izglītojamā uzraudzību līdz pašvaldības policijas vai Valsts policijas ierašanās brīdim. Šajā laikā, ja iespējams, izglītojamam jānodrošina izglītības programmas apguve.
Tāpat noteikumu grozījumi nosaka kārtību, kādā izglītības iestādē iesniedzama informācija par izglītojamā veselības stāvokli un citiem apstākļiem, kas var būtiski ietekmēt izglītības procesu, kā arī nosacījumus atbilstošas atzīmes par saņemto informāciju izdarīšanai Valsts izglītības informācijas sistēmā un atcelšanai.
Mēneša sākumā stājās spēkā grozījumi Izglītības likumā, kas ļauj skolu direktoriem drošības apsvērumu dēļ pārmeklēt skolēnu mantas un ierobežot pārvietošanos.
Grozījumi Izglītības likumā tāpat nosaka, ka vecākiem jāinformē izglītības iestāde par skolēna veselības stāvokli un citiem apstākļiem, kas var būtiski ietekmēt izglītības procesu un būt nozīmīgi tajā iesaistītajām personām.
Par apzinātu normatīvajos aktos noteiktās informācijas nesniegšanu izglītības iestādei piemēros naudas sodu no 20 līdz 140 naudas soda vienībām.
Jautājums par drošību izglītības iestādēs kārtējo reizi aktualizēts pēc vardarbības gadījumiem atsevišķās izglītības iestādēs.
Šādas situācijas rodas gan tādēļ, ka skolēns ienesis bīstamus priekšmetus, gan nepietiekamas sadarbības starp vecākiem un skolu dēļ, kas liedz skolai piekļuvi būtiskai informācijai, lai pielāgotu izglītības procesu skolēna veselības stāvoklim, teikts likumprojekta anotācijā.
Komentāri 2
Visi Reģistrētie (0) Anonīmie (2)Saprotams ka laiki traki, bet tāds šmons skolā izklausās traki ...
Ziņot par komentāru
Ziņot par komentāru
Atstājiet komentāru
Pirms komentē
Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese tiek saglabāta.
Noteikumi ->