Jēkabpilī norisinājies seminārs par deinstitucionalizācijas projekta gaitā paveikto un turpmāk plānoto. Tajā pulcējās pašvaldību pārstāvji no Zemgales Plānošanas reģiona, kā arī Labklājības ministrijas pārstāvji, lai izvērtētu, kādi sabiedrībā balstīti pakalpojumi līdz šim ir izveidoti un kā veicas ar šo pakalpojumu nodrošināšanu.
“Mērķis ir redzēt, kā mums katram ir veicies, jo process ir ildzis nu jau gandrīz astoņus gadus – 2016.gadā sākās projekta īstenošana,” stāsta Zemgales Plānošanas reģiona projektu vadītāja Dace Strautkalne. “Šobrīd mēs ieejam noslēguma fāzē, un gribas redzēt, kā mums ir gājis, ko esam izdarījuši un kāds ir nākotnes redzējums, jo mēs uzskatām, ka šiem pakalpojumiem ir jāturpina attīstīties, jo ne visi, kam tas būtu nepieciešams, var saņemt šos pakalpojumus.”
Jēkabpilī ir izveidoti vairāki sabiedrībā balstīti pakalpojumi. Viens no tiem – daudzfunkcionālais sociālo pakalpojumu centrs “Rosme”, kur ir Dienas aprūpes centrs pieaugušajiem ar garīga rakstura traucējumiem, kā arī bērniem ar funkcionāla rakstura traucējumiem, tāpat ir specializētās darbnīcas. Centrs nodrošina šiem cilvēkiem saturīgu laika pavadīšanu un aprūpi laikā, kad viņu tuvinieki ir darbā. Jēkabpilī darbojas arī grupu dzīvokļu māja cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem, kas ļauj šīm personām dzīvot neatkarīgu, patstāvīgu dzīvi, vienlaikus saņemot nepieciešamo speciālistu atbalstu un palīdzību.
Gan Jēkabpils novada, gan citu Zemgales novadu pašvaldību pārstāvji uzsver, ka ir jāturpina attīstīt sabiedrībā balstītus pakalpojumus cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, lai viņi varētu dzīvot pilnvērtīgāk un viņu tuvinieki varētu vairāk pievērsties savām darba gaitām. Labklājības ministrijā uzsver, ka projekts noteikti tiks turpināts.
“Nākotne pirmām kārtām būs vērsta uz cilvēkiem ar vissmagākajām problēmām,” stāsta Labklājības ministrijas Sociālo pakalpojumu un invaliditātes politikas departamenta direktors Aldis Dūdiņš. “Tātad nākamajā plānošanas periodā būs pieejams finansējums deinstitucionalizācijas jebšu sabiedrībā balstīto pakalpojumu izveidei un nodrošināšanai cilvēkiem ar ļoti smagiem traucējumiem – gan bērniem, gan pieaugušajiem.”
Paredzēts, ka tie varētu būt jau esošie pakalpojumi – dienas aprūpes centri un specializētās darbnīcas, tikai pielāgoti cilvēkiem ar smagākiem veselības traucējumiem, piesaistot arī attiecīgus speciālistus. Tāpat plānots jauns pakalpojumu veids senioriem.
“Pašvaldībām būs iespējams izveidot senioriem ģimeniskai videi pietuvinātus mazus aprūpes centriņus – tādus, kādus mēs pazīstam labākajos Eiropas piemēros,” skaidro Aldis Dūdiņš. “Lai to izdarītu, ir šis tas jau paveikts. Ir izstrādāts tipveida projekts, lai katram dalībniekam nebūtu jātērē nauda projektēšanai. Domājams, ka šoruden pašvaldības konkursa kārtībā varēs pieteikties un iegūt tiesības projekta īstenošanai.”
Deinstitucionalizācijas projekts “Atver sirdi Zemgalē” beigsies šā gada decembrī, bet sabiedrībā balstītu pakalpojumu sniegšana turpināsies. Šo pakalpojumu galvenais mērķis – lai cilvēki ar nopietnām veselības problēmām nenonāktu ilgstošās aprūpes iestādēs, bet varētu dzīvot savās mājās un saņemt nepieciešamo atbalstu un palīdzību.
Sandra Paegļkalne
Komentāri 0
Visi Reģistrētie (0) Anonīmie (0)Atstājiet komentāru
Pirms komentē
Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese tiek saglabāta.
Noteikumi ->