2019. gadā Jēkabpilī tika atklāts pētījuma “GISTAR” reģionālais centrs, kurā iespēju bez maksas saņemt kuņģa un zarnu trakta veselības pārbaudes izmantoja 1386 iedzīvotāji.
Tagad Jēkabpilī norit pētījuma otrā kārta, kurā uz atkārtotām pārbaudēm tiek aicināti pirmās kārtas dalībnieki. Pētījumu veic Latvijas Universitātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūts.
“Šī pētījuma rezultātā tiks izstrādātas kuņģa vēža skrīninga vadlīnijas Eiropas Savienībā, un tāpēc šis ir ļoti svarīgs pētījums ne tikai Latvijas, bet arī visas Eiropas mērogā,” skaidro LU Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta sabiedrisko attiecību speciālists Oskars Vizbulis.
Pašlaik Eiropā trūkst efektīvas kuņģa vēža skrīninga metodes, tāpēc pētījumā tiek analizēti dažādi varianti. Dalībniekiem tiek veiktas pārbaudes, kas var palīdzēt atklāt gremošanas sistēmas audzējus vai to priekšvēstnešus. Vienā no pārbaudēm tiek noteikts, cik daudz iekšējo tauku ir organismā. Tāpat tiek mērīts cilvēka augums, garums un svars, ņemtas asins analīzes un fēču analīzes, kā arī veikti citi testi. Nozīmīga loma pētījumā ir helikobaktērijas noteikšanai.
“Viens no kuņģa vēža izraisošiem faktoriem varētu būt helikobaktērija,” skaidro LU Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta vadošā pētniece Daiga Šantare. “Pētījumā tiek precizēts, vai šī helikobaktērija ir organismā vai nē, un ļoti precīzs tests ir elptests.”
“Ierodoties respondentam, viņam tiek lūgts iepūst maisiņā. Kad viņš to ir izdarījis, pēc pusstundas jāiedzer substrāts, un vēl pēc pusstundas jāpūš elptests otru reizīti. Kad tas tiek izdarīts, liekam elptesta aparātā, un šie mērījumi tiek testēti,” skaidro LU Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta zinātniskā darba asistente Ligita Grūberte.
Latvijas iedzīvotāju inficētība ar helikobaktēriju ir ļoti augsta – ap 50 procentiem. Arī pētījuma pirmajā kārtā Jēkabpilī šis mikroorganisms tika atklāts daļai dalībnieku.
“Ja helikobaktērija tika konstatēta, tad cilvēkam bez maksas tika piedāvāts lietot medikamentus, lai varētu izskaust šo baktēriju. Lielākoties rezultāts bija ļoti labs, un helikobaktērija tiešām tika iznīcināta,” stāsta Daiga Šantare.
Līdzšinējie pētījumi liecina, ka kuņģī mītošās baktērijas izskaušana varētu pat par 40 procentiem samazināt kuņģa vēža izraisītu nāves gadījumu skaitu. Tāpēc būtiski atrast veidus, kā šo profilaksi īstenot praksē. Pētnieki aicina tos iedzīvotājus, kuri piedalījās pirmajā kārtā, būt atsaucīgiem un atnākt uz atkārtotām pārbaudēm.
Jēkabpils centrā pētījuma otrās kārtas pārbaudes ilgs līdz 31. maijam. Savukārt dalībnieku apsekošana visā valstī tiks pabeigta nākamgad. “GISTAR” ir viens no ilglaicīgākajiem pētījumiem Latvijas medicīnas vēsturē – tas sākās 2013. gadā un noslēgsies 2026. gadā.
Sandra Paegļkalne
Komentāri 0
Visi Reģistrētie (0) Anonīmie (0)Atstājiet komentāru
Pirms komentē
Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese tiek saglabāta.
Noteikumi ->