Sociālajos tīklos kāds klients sūdzējies par Līvānu novada Jersikas veikalu, kur it kā atrastas daudzas preces ar beigušos derīguma termiņu.
“Sieram martā beidzās termiņš, un pa virsu termiņam ar marķieri aizkrāsots ar uzrakstu “Latvija”. Konstatējām, ka lielākā daļa veikalā tirgojamās preces ir ar iztecējušu derīguma termiņu,” tā par savu pieredzi Jersikas veikalā “Pie Kristīnes” sociālajos tīklos raksta kāds anonīms patērētājs, papildinot ierakstu ar fotogrāfijām.
Veikals tajā pašā dienā tika aizvērts. Pircēju tur nebija daudz. Klientu vidū – arī blakus esošās Jersikas pamatskolas pedagogi un skolēni.
“Pārtikas produkti varbūt varēja citu reizi būt svaigāki, bet kā jau lauku veikalā,” saka Jersikas pamatskolas darbiniece Aija. “Tas, ka veikalu slēdza, nav labi. Ne visi var aizbraukt uz pilsētu, ne visiem ir transports, un ar autobusiem arī – ziniet, kā ir.”
“Bērniem veikals ļoti patika, arī mums,” saka Jersikas pamatskolas skolotāja Liene.
Skolnieks Romāns saka: “Man ļoti žēl, ka veikalu taisa ciet, jo, kad es pirku, es redzēju, ka termiņš bija labs. Kad uzzināju par slēgšanu, man palika bēdīgi, jo tur visu laiku tā tante baroja kaķīti.”
Pārtikas un veterinārajam dienestam nebija iespējas pārbaudīt situāciju, jo brīdī, kad inspektori ieradās notikuma vietā, veikals jau bija slēgts. Turklāt īpašnieks ļoti ātri bija paspējis izņemt veikalu no PVD Uzņēmumu reģistra, kas dienesta praksē ir vēl nebijis gadījums.
“Tajā pašā dienā inspektori bija šī paša uzņēmuma citā veikalā, kurā nekonstatēja preces ar izbeigušos derīguma termiņu, tātad apgalvojums, ka tā ir uzņēmuma sistēma, nav patiess,” skaidro PVD Dienvidlatgales pārvaldes vadītāja vietniece Diāna Pastare.
Arī iepriekšējā PVD pārbaudē, kas notika "Pie Kristīnes", pārkāpumi netika konstatēti. Tomēr dienests sācis administratīvo procesu, kura laikā mēģinās noskaidrot notikušā apstākļus. Īpašnieks informē, ka veikalu bija doma slēgt jau iepriekš, bet notikušais bija pamudinājums, jo darbiniece atteicās turpināt tur strādāt.
“Bija dažas preces, kam bija beidzies derīguma termiņš, un tā bija darbinieka bezatbildība. Tomēr kopumā tā ir vairāk ažiotāža nevis fakts,” stāsta veikala īpašnieks Jānis Romāns. “Kad aizsūtīju saviem juristiem un viņi paskatījās, daudziem produktiem fotogrāfijās bija norādīts ražošanas datums, nevis derīguma termiņš. Savukārt preces, kas bija uz grīdas, bija izņemtas, lai paskatītos termiņus.”
Arī Pārtikas un veterinārais dienests saskata pārkāpumus patērētāja rīcībā.
“Spriežot pēc fotogrāfijām, nepiederošas personas ir darbojušās ar pārtikas produktiem, cilājušas tos, likušas uz zemes, viņi ir atradušies pārdevējas teritorijā,” skaidro PVD Dienvidlatgales pārvaldes vadītāja vietniece Diāna Pastare. “Tas būtībā bija inspektoru darbs, bet mēs to darām specapģērbā, ar cimdiņiem, tīros halātiņos, lai nepiesārņotu pārējo produkciju.”
Preces, kurām beidzies derīguma termiņš, parasti tiek utilizētas vai arī ziedotas, ievērojot Ministru kabineta noteikumus. Savukārt produkti, kam tuvojas derīguma termiņa beigas, tiek nocenoti. Šāda prakse ir arī Sunākstes veikalā “Veicis”.
“Ir piegādātāji, kas ņem preci atpakaļ, ir piegādātāji, kas ļauj nocenot preci,” stāsta “Veicis” īpašniece Laima Jaškova. “Tad cilvēks jau zina, ka tur ir akcijas plauktiņš, ka tai precei nav beidzies termiņš, bet tuvojas termiņa beigas. Mums ir speciāla klade, kur mēs pierakstām visus termiņus, un tad sekojam līdzi.”
Aizpagājušajā gadā Dienvidlatgalē reģistrēti 104 gadījumi, kad tirdzniecības vietās konstatētas preces ar beigušos derīguma termiņu. Pērn tie bija 33 gadījumi, bet šogad līdz šim – 27 gadījumi.

Sods par šādu pārkāpumu juridiskām personām ir no 70 līdz 3000 eiro.
Sandra Paegļkalne
Komentāri 13
Visi Reģistrētie (1) Anonīmie (12)Kā saimniekam nav kauna melot, ka tā ir pārdevējas nolaidība. Būtu atzinis savu vainu, nevis atbildību noveltu uz citiem, tauta varbūt piedotu un saprastu. Arī lauku cilvēki ir cilvēki un nav pelnījuši par savu pensiju par pilnu cenu pirkt preces, kam vieta miskastē.
Jurists saka, ka tur bija ražošanas termiņš? Saimnieks laikam domā, ka tauta ir muļķi, un neko nesaprot no tirdzniecības. Melis!
bet viņiem jādara, ko liek... kā saka - katrai precei savs pircējs
Ziņot par komentāru
Ziņot par komentāru
Ziņot par komentāru
Ziņot par komentāru
Ziņot par komentāru
Ziņot par komentāru
Ziņot par komentāru
Kā var nopietni apspriest derīguma termiņa principu, ja esat redzējis derīguma termiņu vārāmajai sālij (!) NA Cl , kas pati ir konservējoša viela, degvīnam(!) , kura spiriti vini pats ir konservējoša viela ? Kā lai nopietni uztver to, ka iekurināmo skaliņu derīguma termiņš ir 3 gadi ? Kā jums šķiet? Vai šeit nav vajadzīgs ,,Tramps,, ?
Ziņot par komentāru
Ziņot par komentāru
Ziņot par komentāru
Ziņot par komentāru
Es varu saderet ka tu būtu pēdējais kas dod pa snuķi Otto.
Ziņot par komentāru
Ziņot par komentāru
Atstājiet komentāru
Pirms komentē
Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese tiek saglabāta.
Noteikumi ->