Norit Andra Grīnberga grāmatas “Viens mazs punktiņš kartē” atvēršanas svētki 0
Ar zemnieku saimniecības “Vīnkalni” īpašnieka Andra Felsa muzikālo priekšnesumu Jēkabpils Tautas namā sākās žurnālista, publicista un rakstnieka Andra Grīnberga jaunās grāmatas “Viens mazs punktiņš kartē” atvēršanas pasākums. Grāmatu laidusi klajā izdevniecība “Latvijas Mediji”. Savu jaunāko literāro darbu Andris Grīnbergs veltījis Prižu Avēnijai un tās iedzīvotājiem – Andrim Felsam un citiem darbīgiem un patriotiskiem cilvēkiem.
“Prižu Avēnija ir viens punktiņš, kuram es esmu malies cauri 40 gadu ilgumā, un šis mazais punktiņš visu laiku manā acu priekšā... tur ir daudz kas noticis,” stāsta Andris Grīnbergs. “Andra Felsa eļļas rūpnīca tika uzbūvēta manā acu priekšā. Manā acu priekšā izauga Andra Felsa četri dēli. Šos cilvēkus, kuri tur ir, es ļoti personiski izjūtu, dziļi izjūtu, jo es pats esmu gājis daudz kam cauri tieši laukos.”
“Mana galvaspilsēta ir lauki” – tas ir viens no rakstnieka dzīves moto, un arī jaunā grāmata veltīta lauku cilvēkiem. Prižu avēnija atrodas netālu no Jēkabpils pilsētas – Krustpils pagastā, un tajā dzīvo aptuveni 30 – 40 iedzīvotāji. Avēnieši pauž lepnumu, ka par viņiem tapusi grāmata.
“Prižu Avēnijā ir 21 māja, garums ceļam ir pusotra kilometra,” stāsta Avēnijas iedzīvotāja Ritma Kregere. “Ne jau visur un ne par visiem ciematiem Latvijā tā raksta, bet šeit ir uzrakstīts. Aprakstīti cilvēku likteņi, jo likteņi mums ir ļoti interesanti. Cilvēki ir strādīgi un ļoti saticīgi Prižu Avēnijā. Mums ir arī visādi pasākumi. Prižu Avēnijas dvēsele ir Andris Felss.”
Daudzi zina lauksaimnieka Andra Felsa saimniecību – iekoptos laukus un eļļas ražotni, kurā tiek spiesta rapšu un linsēklu eļļa. Tas ir sūra un grūta darba rezultāts, bet ne jau tas vien padara šo “mazo punktiņu “ lielu. Nozīmīgs ir šo iedzīvotāju gara spēks, ar kuru viņi ne vien pārvar ikdienas grūtības, bet arī ceļ vietējo kultūras dzīvi.
“Avēnija jau nav tikai iela kā fiziska būšana, tas ir vairāk filozofisks jēdziens,” skaidro Andris Felss. “Protams, ka ir svarīgi, kur mēs dzīvojam, kā mēs dzīvojam, bet svarīgs ir “avēniskais” gars, tas piesitiens visai lietai. Ja mēs redzam, kā dzīve notiek pilsētās, tur daudz kas tiek organizēts no kādām institūcijām, cilvēki saņem kultūru, saņem visādus pakalpojumus. Mēs visu laiku bijām pieraduši paši sev organizēt kultūras dzīvi gan saistībā ar Valsts svētkiem, gan ar daudzām citām lietām. Mums viss notiek!”
Uz grāmatas atvēršanas svētkiem bija ieradušies ne tikai Prižu avēnijas iedzīvotāji, bet arī kaimiņos dzīvojošie un citi Andra Grīnberga talanta cienītāji, kuri uzsver – Prižu avēnieši ir pelnījuši šo grāmatu.
“Viņi ir strādīgi, atsaucīgi, izpalīdzīgi. Mums vispār krustpilieši tādi ir. Piemēram, ja kaut ko paprasa vai palīdzēt vajag, neviens nekad neatsaka: “Man nav laika, es nevaru.” Tādu jautājumu nekad nav,” par Prižu Avēnijas iedzīvotājiem stāsta Anita Caunīte – Krustpils pagasta Melderu iedzīvotāja.
Grāmatas autors uzsver, ka šādu “mazu punktiņu” Latvijas kartē ir vēl ļoti daudz, un katrs būtu pelnījis uzmanību. Atvēršanas pasākumu Jēkabpilī organizēja Jēkabpils novada Galvenā bibliotēka sadarbībā ar autoru. Savukārt pirms tam grāmatas atklāšanas svētki norisinājās Rīgā, Latvijas Zinātņu akadēmijā.
Sandra Paegļkalne
Komentāri 0
Visi Reģistrētie (0) Anonīmie (0)Atstājiet komentāru
Pirms komentē
Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese tiek saglabāta.
Noteikumi ->