Jūsu pārlūks ir novecojis, līdz ar to šīs lapas pilnvērtīga funkcionalitāte nebūs pieejama!
/ 26.03.2025 15:43

Krustpils dzelzceļa stacijā piemin deportācijas 4

Krustpils dzelzceļa stacijā piemin deportācijas
Skatīt video

Krustpils dzelzceļa stacija – šobrīd tā saistās ar iespējām ceļot darba, mācību vai atpūtas nolūkos, bet pagājušā gadsimta četrdesmitajos gados tā bija vieta, kur daudziem Jēkabpils un tuvākās apkārtnes iedzīvotājiem sākās mokpilnais ceļš uz Sibīriju.

1949. gada 25. marta deportācijas Jēkabpilī parasti tiek pieminētas blakus Krustpils luterāņu baznīcai, bet šoreiz Jēkabpils novada Kultūras pārvalde vēlējās papildināt atceres pasākumu klāstu, iedzīvinot arī Krustpils staciju. Uzgaidāmajā telpā interesentiem bija iespēja noskatīties Viestura Kairiša spēlfilmu “Melānijas hronika”.

“Ideja mums radās jau ilgāku laiku atpakaļ, jo ir šī sliežu klātesamība,” stāsta Jēkabpils novada Kultūras pārvaldes projektu koordinatore Liene Dāboliņa. “Gribējām uzsvērt to emocionālo sajūtu, ko varētu veidot šī filma, skatoties to tieši šajā vietā, varbūt vairāk sajūtot, kā jutās tie cilvēki, kuri pameta savas mājas.”

Filmas pamatā ir rakstnieces Melānijas Vanagas atmiņu romāns “Veļupes krastā”, kas balstīts uz Sibīriju izsūtītās Melānijas dzīvesstāstā. Lai gan filmā atainota 1941. gada izsūtīšana, tā dod ieskatu tajā, ko piedzīvoja arī 1949. gadā deportētie iedzīvotāji. Padomju okupanti atņēma dzīvi dzimtenē un sapņus par nākotni vairāk nekā 42 tūkstošiem Latvijas iedzīvotāju, tostarp 1677 cilvēkiem no Jēkabpils rajona.

“Ir jārod veids, kā uzrunāt jauniešus, kā piesaistīt mazliet citādākā veidā uzmanību, nekā tikai nolikt ziedus pie pieminekļa, jo mēs ne vienmēr aizdomājamies, kas tas ir, kāpēc mēs to darām,” teic Liene Dāboliņa.

Par skaudrajiem notikumiem Krustpils dzelzceļa stacijā liecina piemiņas plāksne, pie kuras pēc filmas noskatīšanās norisinājās neliels atceres brīdis. Par muzikālo atmosfēru gādāja Rūdolfs Rihters no Sēlpils. Jēkabpils novada Kultūras pārvalde pauž ieceri Krustpils stacijā organizēt vēl kādus pasākumus, saskaņojot ar valsts akciju sabiedrību “Latvijas dzelzceļš”.

“Vēlamies izveidot arī turpmāk pozitīvu sadarbību, lai veidotu citus pasākumus, kas nav tie bēdīgie un nopietnie pasākumi, piemēram, tā varētu būt amatierteātra izrāde nelielā lokā, tas varētu būt akustisks koncerts ar vienu vai diviem instrumentiem,” stāsta Liene Dāboliņa.

Tāpat kultūras jomas pārstāvji uzsver, ka Krustpils dzelzceļa stacija būtu piemērota arī izstāžu organizēšanai.

Sandra Paegļkalne

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par ziņu sižeta “Krustpils dzelzceļa stacijā piemin deportācijas” saturu atbild SIA “Vidusdaugavas televīzija”.

#SIF_MAF2024

P
Paldies! 26.03.2025 22:20
Paldies par iespēju Krustpils dzelzceļa stacijas uzgaidāmajā telpā noskatīties Viestura Kairiša traģisko filmu “Melānijas hronika”, kas balstīta uz patiesiem notikumiem par izvešanu uz Sibīriju un mūziķim Rūdolfam Rihteram no Sēlpils!
d
dalībnieks 27.03.2025 08:56
Piekrītu, tas bija iespaidīgi un lika padomāt.
N
Nopietns cilvēks 26.03.2025 22:09
1949. gada 25. martā deportācija no Jēkabpils pilsētas un tās apkārtnes notika ar ešeloniem no Krustpils un Daugavas stacijas Sēlpils pagastā. No bijušā Jēkabpils rajona 1 dienas laikā tika represētas un izvestas uz Sibīriju bez tiesībām atgriezties 565 ģimenes, kurās bija arī mazgadīgi bērni. Kopā tie bija 1670 cilvēki, kuru izvešanai tika izmantoti lopu vagoni. 1949. gada deportāciju veikšanā piedalījās 153 operatīvās grupas ar 705 karavīriem un iznīcinātājiem, kuri ar 125 smagām automašīnām nogādāja represētās ģimenes ar bērniem uz Krustpils un Daugavas dzelzceļa stacijām.
J
Jefiņš 26.03.2025 16:47
Savā jaunībā vilcienu izmantoju regulāri, tik pat regulāri izmantoju Krustpils staciju. Atmiņā uzgaidāmajā telpā pie sienas bija K.Marksa portrets, nezinu tā autoru, bet tas naids kas bija ielikts K.Marksa acu skatienā man vēl tagad ir acu priekšā kad atceros. Talantīgs ir bijis portreta autors.

Pirms komentē

Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai  ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese  tiek saglabāta.

Noteikumi ->