Jēkabpilietes Irēnas ģimeni nesen skāra nopietns pārbaudījums. Viņas vīram atklāja smagu slimību. Ārstēšana nesniedza cerēto rezultātu, un šobrīd Irēnas tuvinieks ir gulošs.
“Nezinājām vairs, ko darīt, ko tālāk, jo dakteri mūs vairs slimnīcā neņem,” saka Irēna.
Liels atbalsts ir paliatīvās aprūpes mobilā komanda, kas sniedz valsts apmaksātus pakalpojumus – simptomu novēršanu, sāpju mazināšanu, pacienta mazgāšanu un aprūpi. Palīdzība tiek sniegta pēc nepieciešamības jebkurā diennakts laikā. Mobilā komanda sniedz arī psiholoģisku, sociālu un garīgu atbalstu tuviniekiem.
“Viņiem rūp, kā cilvēks jūtas – ne tikai slimnieks, bet arī cilvēks, kas ir blakus viņam,” stāsta Irēna. “Tas ir ļoti liels atspaids. Uzzināju nejauši no cilvēkiem, ka ir tāds pakalpojums, bet uzzināju ļoti vēlu. Ja uzreiz būtu uzzinājusi, būtu vieglāk.”
Latvijā ir četri uzņēmumi, kas sniedz valsts apmaksātus paliatīvās aprūpes pakalpojumus pie pacientiem mājās. Zemgalē – Jēkabpils, Aizkraukles, Jelgavas, Dobeles, Bauskas un Ogres novadā, kā arī Jelgavas pilsētā – to nodrošina SIA “Cilvēks”. Tomēr realitātē bieži vien pacienti un viņu tuvinieki par šādu iespēju nezina.
“Ārstējošie ārsti stacionārā izraksta, ka ir indicēta paliatīvā aprūpe – mobilās brigādes pakalpojums, un ar to arī viss stāsts izbeidzas. Ja neviens uz to neuzstāj, tad arī neviens par to nerunā,” skaidro SIA “Cilvēks” valdes priekšsēdētājs Aigars Lavrinovičs.
Sanāksmē Jēkabpils reģionālās slimnīcas pārstāvjiem tika stāstīts par šo pakalpojumu, bet apmeklētāju interese varēja būt lielāka – no ģimenes ārstu praksēm bija ieradies tikai viens pārstāvis. Valsts finansēta paliatīvā aprūpe mājās pienākas tiem pilngadīgajiem pacientiem, kuriem slimība ir neārstējama un prognozējamā dzīvildze ir līdz sešiem mēnešiem. Tie ir ne tikai onkoloģiskie pacienti, bet arī cilvēki ar citām diagnozēm.
Lai saņemtu pakalpojumu, nepieciešams ģimenes ārsta vai ārsta speciālista nosūtījums, kā arī IV vai V līmeņa stacionārās ārstniecības iestādes ārstu konsīlija slēdziens. Jēkabpils reģionālā slimnīca ir viena no tām iestādēm, kas tiesīga izsniegt ārstu konsīlija lēmumu.
“Mēs varam sniegt ne tikai Jēkabpils novadam, bet pie mums vēršas arī Aizkraukles, Madonas un Preiļu novads. Vidēji mēnesī mēs izrakstām trīs, četrus konsīlija slēdzienus tieši par paliatīvo aprūpi,” stāsta Jēkabpils reģionālās slimnīcas konsīlija koordinatore Skaidrīte Voiko.
Konsīlija lēmums tiek nosūtīts uzņēmumam, kas sniedz valsts apmaksātus paliatīvās aprūpes pakalpojumus mājās. Pēc tam uzņēmums 24 stundu laikā uzsāk pakalpojumu sniegšanu. Lai uzzinātu sīkāk par pakalpojumiem, var zvanīt SIA “Cilvēks” uz tālruņa numuru: 8803 vai 60 000 003.
Uzņēmums plāno turpināt ārstniecības personu informēšanu, bet uzsver, ka arī pašiem ārstiem būtu jāinformē pacientu tuvinieki, jo viņiem šādā situācijā ir ļoti svarīgi saņemt profesionālu palīdzību.
Sandra Paegļkalne
Komentāri 0
Visi Reģistrētie (0) Anonīmie (0)Atstājiet komentāru
Pirms komentē
Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese tiek saglabāta.
Noteikumi ->