Insults: kas tas ir un kā to atpazīt? Tas ir smadzeņu asinsrites traucējums, kas ir viens no visizplatītākajiem nāves un invaliditātes cēloņiem pasaulē. Latvijā pērn no insulta izraisītām sekām dzīvību zaudēja vairāk nekā 1600 cilvēku. Diemžēl liela daļa Latvijas iedzīvotāju nezina vai nav pārliecināti par to, kā atpazīt insultu, kas var kavēt savlaicīgas palīdzības sniegšanu līdzcilvēkiem.
29. oktobrī, Pasaules insulta dienā, daudzviet tiek rīkoti pasākumi, kuru laikā mediķi informē sabiedrību par šo dzīvībai bīstamo kaiti. Tāds norisinājās arī Jēkabpilī. Viens no veidiem, kā atpazīt insultu, ir, izmantojot testu “ĀTRI”.
“A ir atsmaidīt. Liekam pacientam pasmaidīt, un, ja ir noslīdējis viens mutes kaktiņš, tā ir viena no pazīmēm. T burts ir turi, liekam pacientam pacelt abas rokas, un, ja viena noslīd, tā ir insulta pazīme. Trešais ir runa; mēs uzdodam jautājumus un vērojam, vai pacients mūs saprot un spēj atbildēt. Pēdējais burts ir I, kas nozīmē izsaukt ātro palīdzību,” informē Jēkabpils reģionālās slimnīcas neiroloģe Santa Borisāne.
Sabiedrībā valda uzskats, ka insults var piemeklēt tikai gados vecākus cilvēkus.
“Insults var notikt jebkuram; arī mēs savā praksē novērojam, ka insults notiek arī gados jaunākiem pacientiem,” stāsta Santa Borisāne.
Ikvienam nepieciešams zināt, kādi ir riska faktori, no kā labāk izvairīties un kādus paradumus piekopt. Riska faktori iedalās trīs kategorijās: tie, kurus nevar ietekmēt, piemēram, vecums, un riska faktori, kurus iedzīvotāji var ietekmēt, piemēram, cukura diabēts, paaugstināts holesterīna līmenis un augsts asinsspiediens.
“Cilvēkiem ir ļoti paaugstināts holesterīna līmenis, kas ir viens no riska faktoriem, tādēļ domāju, ka ir jāseko līdzi, lai mēs pēc iespējas ilgāk spētu dzīvot,” teic semināra apmeklētāja Silva.
“Man pašai ir pensionāra vecums, un man arī ir diagnosticētas sirds kaites, tāpēc par to ļoti jādomā,” saka Marija no Jēkabpils.
Kardioloģe Ilze Bikova aicina cilvēkus regulāri veikt asinsspiediena mērījumus mājās, rūpīgi pierakstot iegūtos datus un veidojot asinsspiediena dienasgrāmatu. Tāpat ir faktori, kas saistīti ar dzīvesveidu: smēķēšana, aptaukošanās un nepareizi ēšanas paradumi.
Seminārā piedalījās vairāki ārsti, tostarp arī dietoloģe Baiba Sedliņa. Viņa iepazīstināja klātesošos ar veselīgu uzturu, jo tas spēlē būtisku lomu cilvēka veselībā. Viņa ieteica samazināt sāls, cukura un rūpnieciski pārstrādātu produktu lietošanu uzturā, piemēram, konservus un pusfabrikātus. Savukārt nepieciešams palielināt uzņemtās šķiedrvielas, kā arī zivju produktus, augļus un dārzeņus. Tāpat ieteicams sekot līdzi uzņemto tauku daudzumam, gatavojot, izvēloties augu eļļu un nogriežot redzamos taukus no gaļas, kā arī izvēloties pienu un tā produktus ar samazinātu tauku saturu.
Pasaulē ik gadu viens miljons insulta gadījumu ir saistīti ar nepietiekamu fizisko slodzi. Šis ir arī faktors, kuru iedzīvotāji var ietekmēt, regulāri kustoties un uzturot sevi veselīgā formā. Ir ļoti svarīgi būt apzinātam par insulta pazīmēm un rīkoties nekavējoties, ja tās parādās. Ļoti būtiskas ir pirmās četras ar pusi stundas kopš pirmo pazīmju novērošanas, tādēļ nepieciešams, lai tuvumā būtu medicīnas iestāde, kurā ir insulta vienība. Latvijā kopumā tādas ir izveidotas astoņās pilsētās, tostarp arī Jēkabpilī.
Kate Katrīna Strode
Komentāri 2
Visi Reģistrētie (0) Anonīmie (2)Ziņot par komentāru
Ziņot par komentāru
Atstājiet komentāru
Pirms komentē
Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese tiek saglabāta.
Noteikumi ->