Jūsu pārlūks ir novecojis, līdz ar to šīs lapas pilnvērtīga funkcionalitāte nebūs pieejama!
/ 19.07.2024 15:02

Inta Ūbele: kultūra ir sabiedrības līme 0

Inta Ūbele: kultūra ir sabiedrības līme
Skatīt video

Krustpils Kultūras centra vadītāja Inta Ūbele ilgus gadus ir kultūras un mākslas dzīves veidotāja Jēkabpilī. Ar savu dzirkstošo enerģiju un apbrīnojamo radošumu viņa ir likusi pamatus daudziem augstas kvalitātes pasākumiem. Interese par mākslu viņai bija jau bērnībā.

“Esmu nākusi no Dunavas, un tur toreiz bija ļoti daudz bērnu,” stāsta Inta Ūbele. “Mums bija tāda skolotāju māja un liels pagalms, un mēs spēlējāmies – iestudējām teātra izrādes un tad saucām kaimiņus, lai viņi nāk skatīties. Mani interesēja zīmēšana un viss, kas saistās ar šāda veida mākslām. Tā bija apzināta izvēle. Pēc 8. klases es iestājos Rēzeknes lietišķās mākslas vidusskolā. Un tad tā sanāca, ka tas teātris un tā māksla mijiedarbojās.”

Desmit gadus Inta bija māksliniece toreizējā Jēkabpils rajona Centrālajā bibliotēkā, bet pēc tam ilgu laiku bija Jēkabpils pilsētas galvenā māksliniece.

“Ļoti daudzas lietas mēs darījām paši,” stāsta Inta. “Mēs paši griezām, zīmējām, līmējām un krāsojām. Toreiz tie izdevumi nebija tik lieli, dzīve bija varbūt lētāka. Mēs nedomājām tajā brīdī, ka mums neatļauj finanses, mēs domājām, kā to var izdarīt.”

Inta kopā ar domubiedriem īstenoja daudzas Jēkabpilī vēl nebijušas idejas, piemēram, pilsētas svētkus, kuros godā tiek celta konkrēta iela vai mikrorajons.

“Maniem kolēģiem, ar kuriem es biju kopā, bija tāda liela degsme un vēlme veidot pilsētu labāku, krāsaināku, skaistāku. Un kā to varētu izdarīt? Varbūt vajadzētu sākt ar kādu vienu ielu,” atceras Inta. “Tā bija laba doma, un tā bija, manuprāt, viena no pirmajām tādām lietām Latvijā, jo pēc tam tie pilsētas svētki izauga, un tagad tie visi ir apmēram vienādi. Toreiz tā doma bija sakārtot pilsētu un iepazīt cilvēkus, jo cilvēki, tikai sadarbojoties, veido to pilsētas identitāti.”

Inta uzsver, ka jebkurā darbā ir svarīga saliedēta komanda, un viņas prasmi pulcēt ap sevi radošus cilvēkus izceļ gan bijušie, gan esošie kolēģi.

Tagadējā Salas Tautas nama vadītāja Santa Skosta stāsta: “Inta ir ļoti radoša, interesanta, ar savām idejām, spēj aizraut citus, brīžiem arī stingra, ar savu nostāju, bet man šķiet, ka tāds īsts kultūras cilvēks. Kultūra viņai ir asinīs. Kā kolēģe viņa ir atsaucīga, vienmēr sniegs padomu un, ja ir kas nezināms, tad vienmēr pie viņas var vērsties.”

Uz jautājumu, kā izdodas saliedēt komandu, Inta atbild: “Ja tu esi pulksteņmeistars, ir svarīgi tos visus mazos zobratiņus salikt tā, lai pulkstenis rāda pareizu laiku. Un, izņemot vienu zobratiņu, pulkstenis bojājas. Es varu tiešām būt gandarīta par savu komandu Kultūras pārvaldes laikā tāpēc, ka mans uzstādījums bija, ka man vajag par sevi gudrākus cilvēkus apkārt.”

Desmit gadus Inta Ūbele bija Jēkabpils Kultūras pārvaldes direktore. Viņas vadībā Jēkabpilī tika aizsāktas daudzas skaistas tradīcijas, piemēram, akcija “Sirds uz trotuāra”, Dzejas busiņš un citas, bet viens no grandiozākajiem pasākumiem, kas pacēla Jēkabpils kultūras dzīvi jaunā līmenī, bija Operas dienas Krustpils brīvdabas estrādē. Tas bija ikgadējs pasākums, kas dāvāja iespēju iedzīvotājiem baudīt augstas kvalitātes klasisko mākslu. Iespēja iedzīvināt Operas dienas Jēkabpilī Intai radās, pateicoties sadarbībai ar producentu Spartaku Leimani.

“Tas bija sākums tam, ka publika pieradināta pie klasiskās mūzikas, un, cik es zinu, arī tagad klasiskā mūzika nav atstāta novārtā,” saka Spartaks Leimanis. “Intu es varu raksturot kā radošu cilvēku ar lielām darbspējām, un viņa ir enerģijas pilna.”

Vēlme sniegt iedzīvotājiem kaut ko vairāk par masu kultūras pasākumiem Intai ir joprojām: “Izklaide vienmēr atnāks pati. To piedāvās arī producenti. Bet, ja mēs strādājam pašvaldībā un ja mēs strādājam kaut kādā zināmā novadā, reģionā, tad tas mūsu uzdevums ir nevis piemēroties un apkalpot to gaumi, ko mums pieprasa, kā senajā Grieķijā – maizi un vīnu, bet pakāpeniski piedāvāt kaut ko citu, kaut kādas lietas, kam ir dziļāka izpratne vajadzīga.”

Inta Ūbele ir teātra cilvēks – viņa kopš 1989. gada ir Jēkabpils Tautas teātra režisore, un arī šajā darbā viņa vienmēr ir centusies skatītājiem likt aizdomāties par dziļākām tēmām, vairot kopības izjūtu un emocionālo inteliģenci.

“Mēs maz sarunājamies. Mēs maz skatāmies cilvēkiem acīs. Un tagad ienāk ļoti daudz sašķeltības. Kultūra ir tā sabiedrības līme, ar kuras palīdzību mēs varam veidot kopienas atmosfēru, to sajūtu un līdzdalību. Un tā ir tā misija,” teic Inta.

Jēkabpils Tautas teātra aktrise Inita Zarkeviča saka: “Inta Ūbele kā režisore ir prasīgi demokrātiska. Agrāk teica – demokrātiski autoritāra. Viņa ir demokrātiska, bet viņa prot arī paprasīt, ja vajag, un prot arī uzstāt uz savu viedokli. Viņa ļoti labi pazīst savus aktierus. Viņa katram prot atrast to veidu, kā no mums dabūt laukā to labāko, uz ko mēs esam spējīgi, jo mēs jau esam tomēr amatieri.”

Šobrīd jau ceturto gadu Inta Ūbele ir Krustpils Kultūras centra vadītāja. Uz jautājumu, kas viņai palīdz joprojām uzturēt sevī radošo dzirksti, Inta atbild šādiem vārdiem:

“Nav svarīgi, cik mums gadu. Visiem ir viens dvēseles vecums – nenosakāms. Ir svarīgi, kā mēs viens no otra iedvesmojamies, cik ļoti mēs esam ieinteresēti.”

Sandra Paegļkalne

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par ziņu sižeta “Inta Ūbele: kultūra ir sabiedrības līme” saturu atbild SIA “Vidusdaugavas televīzija”.

#SIF_MAF2024

 

Šim ierakstam vēl nav neviena komentāra!

Pirms komentē

Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai  ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese  tiek saglabāta.

Noteikumi ->