Iepakojums nav mūžīgs 0
Patērētāju sabiedrības būtisks elements ir preču un produktu iepakojums. Neskatoties, ka tas tiek gatavots no izturīga materiāla, kas dabā tik ātri nesadalās, iepakojums tomēr nav mūžīgs. Lai iepakojums nenodarītu ļaunu cilvēka veselībai un dabai, tas ir laicīgi jāizmet, pareizi sašķirojot. Jebkuras plastmasas materiālu iepakojumos notiek plastmasas migrācija. Iepakojums jāizmanto atbilstoši tā mērķim. Nedrīkst lietot bojātus plastmasas traukus pārtikas glabāšanai. Bojātos plastmasas traukus jāizmet. Svarīgi ir tos sašķirot, jo pārstrādājot, tie pārtop citos droši lietojamos plastmasas izstrādājumos.
Pareizi izmest plastmasas iepakojumu
Tāpat kā droši šķērsojot ielu, arī izmetot plastmasu ir nepieciešams veikt sagatavošanās darbus:
- Izskalo iepakojumu no pārtikas atlikumiem.
- Pārliecinies vai uz iepakojuma ir pareizais plastmasas pārstrādes kods- trijstūrī skaitlis 1, 2 vai 4.
- Atrodi dzelteno konteineru. Tos var atrast daudzdzīvokļu māju atkritumu savākšanas laukumos, publiski pieejamos šķiroto atkritumu savākšanas punktos, SIA Jēkabpils pakalpojumi šķiroto atkritumu savākšanas laukumā Zemgales ielā 24/1, Jēkabpilī.
- Saplacini iepakojumu – saplacinātā veidā tas konteinerā aizņems mazāk vietas
- izmet iepakojumu konteinerā.
Šķiroto atkritumu konteinerā NEDRĪKST būt citu atkritumu piemaisījums. Tas bojā visa konteinera saturu, kas kļūst nederīgs otrreizējai pārstrādei, enerģijas ieguvei vai otrreizējai apritei. Šādi atkritumi uzskatāmi par sadzīves atkritumiem.
Ko nozīmē plastmasas pārstrādes numuru kodi?
Plastmasas kodi tika izstrādāti atkritumu nozarei, lai varētu vizuāli identificēt plastmasu, ko šķirot pārstrādei. Plastmasai ir atšķirīga kušanas temperatūra un tā uzvedas atšķirīgi. Un, ja nokļūst nepareizā plastmasa, tā var piesārņot pārstrādājamo materiālu.
Plastmasas traukus un citu iesaiņojumu pārtikas vajadzībām atkarībā no konkrētā materiāla marķē ar cipariem no viens līdz septiņi. Ja uzmanīgi aplūkosiet plastmasas iepakojumu, tad uz tā var redzēt trijstūrī numuru no 1 līdz 7. Ja nav pārliecības vai iepakojumu var mest dzeltenajā konteinerā, tad jāatrod uz iepakojuma, parasti apakšdaļā, trijstūrī numurs. Ja numurs ir 1, 2 vai 4, šo iepakojumu droši var mest dzeltenajā konteinerā.
- 1 – PET (polietilēntereftalāts) – izmanto vienreizlietojamo pudeļu ražošanai ūdenim, dažādiem dzērieniem, kā materiālu citu produktu pakošanai, kuri paredzēti saldēšanai, arī uzsildīšanai un cepšanai. PET uzskata par vienu no drošākajām plastmasām, ja vien nav izveidojusies mikroplaisa vai bojājums. PET 1 iepakojums ir dzidrs, izturīgs, tai skaitā pret šķīdinātājiem. To var krāsot, taču tas joprojām būs caurspīdīgs. Šī ir visvairāk izmantotā plastmasa, tā ir plaši pārstrādāta, taču arī ļoti lēta kā neapstrādāta plastmasa. PET plastmasu lieto ūdens pudelēs, bezalkoholisko dzērienu un sporta dzērienu pudelēs, augļu sulu pudelēs, caurspīdīgās garšvielu pudelēs, caurspīdīgās plastmasas burkās un tīrīšanas līdzekļu pudelēs.
- Caurspīdīgās PET pudeles tiek pārstrādātas atpakaļ pudelēs vai pat poliestera apģērbā. Ja redzat rPET, tas nozīmē, ka tas ir izgatavots no pārstrādātas plastmasas.
- 2 – HDPE (augsta blīvuma polietilēns) – izmanto pudelēm, mucām, spaiņiem, plēvēm u. c. Maisiņu ražošanā bieži HDPE pievieno EPI piedevu, kas veicina materiāla mehānisku sairšanu, tādējādi tā daļas var nonākt dzērienos un citos pārtikas produktos. Nav ieteicams produktus uzglabāt ilgstoši.
- 3 – PVC (polivinilhlorīds) – izmanto iepakojuma materiāla ražošanai cietā un mīkstā konsistencē – pēdējo ieteicams lietot pēc iespējas mazāk, ja vien var atrast alternatīvu. PVC sadaloties paaugstinātā temperatūrā, var rasties kancerogēns savienojums vinilhlorīds.
- * 4 – LDPE (zema blīvuma polietilēns) – izmanto iepakojuma – maisiņu, maisu, burbuļplēves, kārbu – ražošanai. Līdzīgi riski kā ar HDPE maisiņiem. Nav ieteicams produktus uzglabāt ilgstoši.
- 5 – PP (polipropilēns) – ražo dažādu produktu iepakojumam – drošs materiāls!
- 6 – PS (polistirols) – ražo vienreizlietojamos traukus, galda piederumus u. c. traukus. Drošs, ja lieto atbilstošo temperatūru robežās vai nelieto ieplīsušus vai citādi bojātus izstrādājumus. Piemēram, kafiju vai citu karstu šķidrumu PS krūzītēs nav paredzēts liet verdošu, bet aptuveni 60 °C siltu.
- 7 – PC (polikarbonāts) un citi polimēri, kas pavienoti zem šī cipara, ir ļoti dažādi. Tās ir PC pudeles, kas satur bisfenolu A, kā arī vienslāņa un daudzslāņu materiāli, kuri nesatur bisfenolu A, pēdējie tiek izmantoti arī vakuuma iepakojumam. Ar septiņnieku apzīmē arī tetrapakas piena produktiem un sulām, tāpat biodegradējamos – dabai draudzīgos – materiālus, kuri paši sadalās un ir dabai un cilvēka veselībai draudzīgi.
Ko vēl var mest dzeltenajā konteinerā?
Dzeltenās krāsa konteineros drīkst izmest arī visa veida vieglo iepakojumu papīra, kartona, plastmasas, metāla, kā arī dzērienu pakas. Stikla iepakojumu vāc atsevišķi, jo stikla tara ir daudzkārtīgi atkārtoti pārstrādājams resurss un to ir sarežģīti atdalīt no cita veida atkritumu piejaukumiem. Stikla iepakojumam ir domāti zaļie konteineri.
Jēkabpilī iepakojuma šķirošanu palīdz veikt SIA “Jēkabpils pakalpojumi”. Ja rodas jautājumi, zvaniet 29 145 520.
Komentāri 0
Visi Reģistrētie (0) Anonīmie (0)Atstājiet komentāru
Pirms komentē
Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese tiek saglabāta.
Noteikumi ->