Jauniešu deju kolektīvs “Delveri” no Jēkabpils ir viens no trim Sēlijas deju kolektīviem, kas horeogrāfa Jāņa Purviņa vadībā apguva jaunradītās Sēlijas tautas dejas. Horeogrāfiju autors ir Jānis Purviņš, bet dziesmas postfolkloras stilā radījuši folkloristi no grupas “TKP / tā kā pērn”. Dziesmu pamatā ir sēļu tautas mūzika, kurai grupa radījusi mūsdienīgas aranžijas.
“Ideja ir diezgan sena, jo mēs ar grupu “TKP / tā kā pērn” jau vairākus gadus rakstām dejas vairākiem novadiem,” stāsta grupas “TKP / tā kā pērn” dalībnieks Ingus Grīnbergs. “Viss sākās ar Kurzemi. Sadarbībā ar Purviņu mēs rakstījām fantastiskas Kurzemes dejas, kas guva ļoti lielu atsaucību arī dejotāju vidū. Tad mēs turpinājām ar Zemgali, un tagad mēs esam nokļuvuši Sēlijā. Man tas ir ļoti īpašs notikums, jo mēs grupā esam katrs no sava Latvijas stūra, bet es esmu no Sēlijas, tāpēc es ar sirsnību uzņēmu šo ideju, ka mēs varētu radīt trīs skaistas dejas tieši Sēlijas deju kolektīviem un uzdāvināt tās.”
Katrā jaundarbā izcelta konkrētā vieta, no kuras nāk dziesma, un klāt pielikts kāds augs, uz kuru atsauces vērojamas dejā. Tā Sēlijas tautas deju pūram pievienojas dejas ar nosaukumiem: “Ilūkstes ozoli”, “Vārnavas naktsvijole” un “Neretas rudzu rogas”. Jaunradītās Sēlijas dejas ir brīvi pieejamas ikvienam interesentam, tādēļ arī citi dejotāji aicināti tās apgūt un dejot savos kolektīvos.
“Esam ļoti priecīgi, ka beidzot horeogrāfi – pirmkārt, Jānis Purviņš – ir pievērsušies Sēlijai,” stāsta Viesītes vidējās paaudzes deju kolektīva “Augšzeme” vadītājs Andris Kivlenieks. “Manuprāt, mūsu kultūrvēsturiskais novads līdz šim bija atstāts tādā kā pabērna lomā arī deju ziņā. Paldies Guntai Skujai par skaisto radīto sēļu valsi, ko bija iespēja dejot iepriekšējos svētkos. Ir jau vēl kaut kādas dejas, kas sēļiem atbilst, bet es domāju, ka Jānim Purviņam sekos arī pārējie horeogrāfi un mums būs gana daudz deju.”
“Ir ļoti skaista mūzika, liels prieks piedalīties šajā pasākumā,” savu viedokli pauž Krustpils kultūras nama jauniešu deju kolektīva “Delveri” dejotāja Viktorija. “Mēs vēl esam tikai pusē, tāpēc tas galīgais kopdarbs būs tikai vēlāk redzams, bet jau tagad ir forši.”
Dejotājiem jaunradīto deju apgūšana bija īsts izaicinājums, jo katram kolektīvam bija jāapgūst viena deja vienas dienas laikā, lai jau vakarā sniegtu koncertu.
“Grūti!” saka Ilūkstes jauniešu deju kolektīva “Ance” dejotāja Samanta. “Vispār mūsu kolektīvam nav pieredzes, ka vienā dienā un uzreiz koncerts. Bija ļoti patīkami apgūt deju Jāņa Purviņa vadībā, viņš bija patīkams un uz mums nebārās stipri. Ir forši, mums ļoti patīk, mēs esam aizraujošās emocijās un ļoti gaidām koncertu.”
Vakara koncertā folkloristi no grupas “TKP / tā kā pērn” priecēja apmeklētājus ar savu mūziku, tāpat bija iespēja novērtēt jaunradītās Sēlijas dejas.
Sandra Paegļkalne
Komentāri 0
Visi Reģistrētie (0) Anonīmie (0)Atstājiet komentāru
Pirms komentē
Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese tiek saglabāta.
Noteikumi ->