Dzirkaļu pilskalns ir vienīgais Latvijas pilskalns un vienīgais valsts aizsardzībā esošais kultūrvēstures piemineklis, kas pieder profesionālam arheologam. Juris Urtāns, būdams pilskalna īpašnieks jau gandrīz 20 gadus, šeit regulāri veic arheoloģiskos izrakumus, kā arī ikdienā daudz laika pavada, pētot un mēģinot atainot seno dzīvi Dzirkaļu pilskalnā. Tagad gadiem ilgie pētījumi vainagojušies ar grāmatu Dzīve Dzirkaļu pilskalnā. Zīlānu kultūras namā norisinājās grāmatas atvēršanas svētki.
Juri Urtānu sveica gan Krustpils novada pašvaldības pārstāvji, gan citi atbalstītāji, paužot atzinību par arheologa ieguldījumu mūsu vēstures mantojuma izpētē un savu zināšanu nodošanā citiem.
Tas ir pienākums pret citiem un pret laikmetu, kurā mēs esam, jo senči, kuri dzīvoja šajā pilskalnā, to ir atdevuši mums, un tagad mēs esam par to atbildīgi, saka Juris Urtāns. Mēs to atkal atdosim nākošajām paaudzēm, un droši vien vajadzētu atdot ja ne labāku, tad vismaz tādu, kā ir. Grāmata arī zināmā mērā ir solis uz priekšu. Vēsturi rakstīt ir sarežģīti, lai gan es pat neteiktu, ka tā ir vēsture. Tur ir salikts gan arheoloģiskais, gan historiogrāfiskais, ir aprakstīts, kāda dzīve cilvēkiem bijusi pilskalnā. Vieta atvēlēta arī folklorai, jo par šo pilskalnu ir diezgan daudz folkloras.
Pirms dažiem gadiem veiktie arheoloģiskie izrakumi ļāvuši Jurim Urtānam secināt, ka Dzirkaļu pilskalns bijis apdzīvots jau mūsu ēras pirmajos gadsimtos. Pilskalns bijis stipri nocietināts ar diviem nocietinājuma grāvjiem un vairākām terasēm, uz kurām bijušas nocietinājuma sētas. Urtāns pieļauj, ka, lai tādu pilskalna pili uzbūvētu, 30 40 vīriem bijis jāstrādā vairākus mēnešus, tādēļ var droši teikt, ka pilskalns tā ziedu laikos bijis ļoti ievērojams. Izzināt tuvāk šīs vietas vēsturi tagad var, lasot Jura Urtāna grāmatu Dzīve Dzirkaļu pilskalnā.
Grāmatu noteikti nopirkšu, man tādas lietas interesē, jo vidusskolas gados, vasarās piepelnījos pie arheologiem un arī raku, pie tam mūsu slavenās arheoloģes Šņores vadībā.
Līdz šim diezgan uzticams izziņas avots pāris dienas iepriekš man dievojās, ka zem nika "aicis" pats Pabērza kungs no Krustpils novada te tvīterojot, un es par to tikai priecātos, bet, atklāti sakot, šaubos vai šoreiz ziņas "avots" bija skaidrs. Man ir aizdomas, ka kāds to bija iepriekš saduļķojis.
Atliek tikai minēt, kāpēc senie latvieši un aiča senči pameta Dzirkaļpilskalnu un pārvācās dzīvot uz Zīlānu centru vai pat vēl tālāk uz Jēkabpili. To laikam pat arheologs Urtāns nezina.Tāpat arī nav zināms, vai pirms rakstnieka sveikšanas pašvaldības darbinieki bija paspējuši grāmatu izlasīt vai nē.
visiem jusu aizdevuma un finansejuma vajadzibam no 5000 eiro lidz 150,000000 eiro Ludzu, sazinieties ar mums, izmantojot musu e-pasta adresi: servicepeakgroup@hotmail.com , lai iegutu vairak informacijas
PALDIES
Portālā jekabpilslaiks.lv publicētie materiāli ir aizsargāti saskaņā ar Latvijas Republikas Autortiesību likumu. Jebkura jekabpilslaiks.lv publicēto materiālu kopēšana, modificēšana, uzglabāšana, arhivēšana un pilnīga vai daļēja publiskošana bez SIA Vidusdaugavas televīzija rakstiskas atļaujas ir kategoriski aizliegta.
Ja netiek ievēroti augstāk minētie noteikumi, tiek uzskatīts, ka ir pārkāptas autora tiesības un atkarībā no pārkāpuma rakstura vai sekām pārkāpējs saucams pie likumā noteiktās administratīvās vai kriminālās atbildības.
Publicētie materiāli ne vienmēr saskan ar redakcijas viedokli. Par rakstos publicēto materiālu saturu atbild raksta autors. Redakcija neatbild par lietotāju komentāriem, forumā ievietotajiem ziņojumiem. Par reklāmas materiālu un sludinājumu saturu atbild to iesniedzējs.
Atslēgvārdi: Jēkabpils, Jēkabpils ziņas, Jēkabpils rajons, jaunumi, forums, sludinājumi, foto galerija, reklāma.
Lapas apstrādes laiks: 0.00963 sek.
Cienījamais lietotājs, Jekabpilslaiks.lv izmanto sīkfailus lai uzlabotu vispārējo pakalpojumu kvalitāti. Turpinot lietot portālu, jūs apliecināt, ka piekrītat mūsu Privātuma politikai, kā ari sīkdatņu izmantošanai. Es saprotu