Nesen Sēlijas novadu apvienība, kurā darbojas septiņas Sēlijas teritorijā esošās pašvaldības, paziņoja, ka ir iesniegusi Valsts heraldikas komisijā ideju par Sēlijas ģerboni, uz kura būtu lauva līdzīgi kā Kurzemes ģerbonī, tikai uz pretējo pusi pagriezts un sudraba krāsā uz sarkana fona. Par šādu apvienības rīcību nesaprašanā ir kopienu sadarbības tīkls Sēlijas salas, kas uzsver marta sākumā attālinātajā sanāksmē bija runa par diskusiju turpināšanu un abu ideju tālāku kopīgu virzīšanu iesniegšanai Valsts heraldikas komisijā. To apliecina arī Sēlijas novadu apvienības valdes priekšsēdētāja, Neretas novada domes priekšsēdētāja Arvīda Kvieša citāts sēdes noslēgumā: Mēs sarīkosim atsevišķu Sēlijas novadu apvienības sapulci, kur uzaicināsim jūs, un tad kopīgi diskutēsim, kā iesniegsim Heraldikas komisijā savus priekšlikumus.
Tas nenotika, situāciju komentē kopienu sadarbības tīkla Sēlijas salas valdes priekšsēdētāja Daina Alužāne. Mūs neuzaicināja, nebija mums šīs iespējas. Īsti nesaprotu, kāpēc. Neviens nesaprot. Pēc tam mēs to uzzinājām tikai no preses, ka ir iesniegta viena doma. Pašvaldību apvienība nav gluži septiņi cilvēki, pašvaldību apvienība ir septiņas pašvaldības. Ja tas tiek pasniegts tādā formā, ka mēs neko, mēs septiņi tā nolēmām un iesniedzām, tad tas izskatās pavisam dīvaini.
Neizpratni pauž arī nevalstisko organizāciju pārstāvji, uzsverot, ka pirms ideju iesniegšanas Valsts heraldikas komisijā jautājums par Sēlijas ģerboni būtu jādiskutē plašākā sabiedrībā. Šis bija pārsteigums, ka bez apspriešanas sabiedrībā plaši, nopietni, dziļi, pieaicinot speciālistus, vēsturniekus, semiotikas speciālistus, notiek pēkšņi iesniegšana Heraldikas komisijā. Tas mani pārsteidza, savu viedokli pauž biedrības Ūdenszīmes valdes priekšsēdētāja Ieva Jātniece.
Sēlijas novadu apvienībā gan norāda, ka Sēlijas kopienu uztraukums esot nepamatots. Tas jau neko nenozīmē, saka Arvīds Kviesis. Iesniedza arī Stendera biedrība, iesniedzām mēs. Viņiem jau jāsniedz pašiem savs priekšlikums. Tā ka visas durvis vaļā. Ģerbonis vēl nav apstiprināts. Process ir tikai sākuma stadijā.
Tāpat Arvīds Kviesis uzsver, ka plaša sabiedrības iesaiste nevarot būt, jo esot strikti noteikumi ģerboņa izveidē: Visnozīmīgākais ģerbonis valstī ir Latvijas valsts ģerbonis, un pēc tam seko četru vēsturisko zemju ģerboņi. Izstrādājot Sēlijas ģerboni, galvenais nosacījums ir, ka tam jāiekļaujas esošo vēsturisko ģerboņu saimē. Ģerbonī jābūt attēlotai vienai figūrai. Varētu būt iespēja, ka tiek piemērota tāda pati pieeja kā attiecībā uz Vidzemes un Latgales ģerboņiem, kur grifs novietots uz pretējām pusēm un atšķirīga ir laukuma pamatnes krāsa. Skatoties no vēsturiskā aspekta, tad Sēlijas ģerbonī varētu tikt izmantots alnis vai lauva. Tas varētu būt viens no iespējamiem variantiem, taču ir iespēja iesniegt arī citus priekšlikumus un pamatot tos. Konkursu par ģerboņa izstrādi un sabiedrisko apspriešanu nedrīkst rīkot, jo pastāv ļoti strikts rāmis un piektajam ģerbonim jāiekļaujas esošajā vēsturisko zemju ģerboņu saimē. Tiklīdz tiks atrasts ģerboņa figūras variants, Heraldikas komisija informēs Sēlijas novadu apvienību. Heraldikas komisija, sadarbībā ar pašvaldībām, veiks izskaidrojošo darbu, lai cilvēki saprastu pamatojumu kāpēc izvēlēta tā vai cita figūra. Svarīgi, lai ģerboni uztvertu kā savējo un to lietotu ar prieku un lepnumu.
Līdz šim publiski izskanējušas trīs idejas par Sēlijas ģerboni. Stendera biedrība iesniegusi priekšlikumu iekļaut ģerbonī alni, Sēlijas novadu apvienība lauvu, bet kopienu sadarbības tīkls Sēlijas salas uzsver, ka piemērotākais būtu vilka tēls, sevišķi, ja ņem vērā sēļu raksturu un Sēlijas dabu. Tad, kad mēs par to runājām, es varu teikt, ka vilks pats izlēca no krūmiem, stāsta Daina Alužāne. Sēlis ir noslēgts, vienpatis, ar ļoti augstu izdzīvošanas spēju. Sēlis ir mežonīgs. Salīdzinājumā ar citu novadu Zemgali, kur ir plašie lauki, maizes klēts, Sēlijai ir ārkārtīgi svarīga mežonīgā daba mūsu purvi, meži. Šis ir vienīgais novads, kur daba palikusi vēl aizvien mežonīga.
Lai gan ideja skaidra, Sēlijas salas nesteidzas ar iesniegšanu Heraldikas komisijā, bet plāno organizēt vēl apspriedes, lai Sēlijas ģerboņa izveides procesā tiktu iesaistīta pēc iespējas plašāka sabiedrība.
Kas gan kundzes biedrībai liedz iesniegt savu priekšlikumu.Gerboni izstrādāt pienākums ir Heraldikas komisijai un nekādus sabiedrisko apspriešanu tur nevajag un neņems vērā.Pilnīgi lieka laika tērēšana un galvas jaukšana cilvēkiem.Tur ir savi noteikumi kā ģerbonis jāizstrādā un to var izdarīt daži mākslinieki Latvijā.Te jau redzams,ka vispirms dodas uzbrukumā,bet priekšlikums nav iesniegts.Nezin vai tur pietiks pamatojumam,ka vilks izlēca no krūmiem.No krūmiem mēdz izlēkt arī citi meža zvēri.Lācis piemēram ir varenāks un pēc ilgiem laikiem atgriezies Sēlijā.
Nav zināms, vai vilks lec krūmos vai lec no tiem ārā, bet vienreiz vilku redzēju pie Piksteres ezera. Ja kāds nezina, kur tas atrodas, tad varu pateikt, ka starp Zaķīšiem un Vārnavu. Vilks nelēca, bet, mani ieraudzījis, aizskrēja pa lauku tik ātri kā lauva.
Rakstā minēts, ka kultūrvēsturisko novadu ģerboņiem ir jāatbilst noteiktiem noteikumiem. Tātad tas ir vissvarīgākais. Vai vilks tam atbildīs, ir neatklāts jautājums.
Kā jau pareizi norādījusi lasītāja, tad nevar kalpot par pamatojumu tas, ka vilks izlēca no krūmiem. Sēlijas mežos mīt daudz un dažādi dzīvnieki un citu populāciju pārstāvju pat ir krietni vairāk.
Bažīgu dara arī otrs pamatojums, ka sēlis ir mežonīgs. Taču Sēlija ir civilizēta zeme, un jau no sen seniem laikiem šeit izplatījušās rietumu civilizācijas tradīcijas.
Pie šīs idejas ir ļoti rūpīgi jāpiestrādā un jāmeklē citi pamatojumi.
Portālā jekabpilslaiks.lv publicētie materiāli ir aizsargāti saskaņā ar Latvijas Republikas Autortiesību likumu. Jebkura jekabpilslaiks.lv publicēto materiālu kopēšana, modificēšana, uzglabāšana, arhivēšana un pilnīga vai daļēja publiskošana bez SIA Vidusdaugavas televīzija rakstiskas atļaujas ir kategoriski aizliegta.
Ja netiek ievēroti augstāk minētie noteikumi, tiek uzskatīts, ka ir pārkāptas autora tiesības un atkarībā no pārkāpuma rakstura vai sekām pārkāpējs saucams pie likumā noteiktās administratīvās vai kriminālās atbildības.
Publicētie materiāli ne vienmēr saskan ar redakcijas viedokli. Par rakstos publicēto materiālu saturu atbild raksta autors. Redakcija neatbild par lietotāju komentāriem, forumā ievietotajiem ziņojumiem. Par reklāmas materiālu un sludinājumu saturu atbild to iesniedzējs.
Atslēgvārdi: Jēkabpils, Jēkabpils ziņas, Jēkabpils rajons, jaunumi, forums, sludinājumi, foto galerija, reklāma.
Lapas apstrādes laiks: 0.00954 sek.
Cienījamais lietotājs, Jekabpilslaiks.lv izmanto sīkfailus lai uzlabotu vispārējo pakalpojumu kvalitāti. Turpinot lietot portālu, jūs apliecināt, ka piekrītat mūsu Privātuma politikai, kā ari sīkdatņu izmantošanai. Es saprotu