Ziņas Video Forums Kontakti Reklāma RSS Twitter
 Lietotājs Parole Laipni lūdzam Viesis! Reģistrēties »  
+ Ziņas
          Svētki
          Sadzīve
          Izglītība, Kultūra
          Ekonomika
          Pašvaldības ziņas
          Policijas ziņas
          Sports
          Visi
+ Ziņu arhīvs
+ Video
+ Foto galerija
+ Forums
+ Iepazīšanās

Ļąńģóšķī 22.10 Diena
13°C...15°C
DR 6-8 m/s

Ģąėīīįėą÷ķī 22.10 Vakars
13°C...15°C
DR 6-8 m/s

Šodien 22.oktobrī
vārda dienas svin:

Īrisa, Irīda

Rītdien:
Daina, Dainis, Dainida

Apsveicam!
Saraksts »

Vai saistībā ar Covid-19 izplatību Jēkabpilī pilsētas skolās šobrīd vajadzētu pāriet uz attālināto mācību modeli?
Nē, pagaidām situācija nav tik slikta;
67.5%
Jā, noteikti;
20%
Grūti pateikt.
12.5%

Nobalsojuši: 80
Saraksts »

Ziņas: 31057
Komentāri: 569646
Ziņas forumā: 966
Statistika atjaunota
12.10.2020 17:40
 
Šobrīd portālā: 67 lietotāji

http://www.jekabpils.lv
Jēkabpils Taxi
Jaunākās ziņas
 
Iesvēta studentu izveidoto Biržu luteriskās baznīcas interjeru
Pievienots: 12.10.2020 14:59

» Versija izdrukai

rsz_birzubaznicafoto2.jpg
Vērienīgas pārmaiņas šogad piedzīvojusi Biržu Svētās Annas evaņģēliski luteriskā baznīca Salas novadā. Dievnams, no kura pēc padomju gadiem pāri bija palikuši tikai mūri, nu ieguvis jaunu sakrālo interjeru, ko savām rokām projektējuši un veidojuši Rīgas Mākslas un mediju tehnikuma audzēkņi.

Interjera izveidē piedalījās aptuveni 30 Rīgas Mākslas un mediju tehnikuma audzēkņu, no kuriem lielākajai daļai – 20 stila mēbeļu un metālmākslas izstrādājumu modelētājiem – tas bija diplomdarbs. Jaunieši projektēja un izstrādāja klasicisma stila altāri, kanceli, pulti, kristāmtrauku, solus, svečturus un citus interjera priekšmetus. Interjera iesvētīšanas dievkalpojumā audzēkņi gan nepiedalījās, bet klāt bija viņu pasniedzējs Arvīds Verza, kurš skaidro, ka interjers veidots pilnīgi no jauna, lai gan ar baznīcas draudzi sākumā bijušas diskusijas par vēsturiskā izskata atjaunošanu: “Vienojāmies, ka šoreiz mēs nevadīsimies no tā, kā bija līdz šim, jo bija viena vienīga fotogrāfija, kas nebija diez ko laba izpētei, lai varētu to darīt pietiekami autentiski. Iezagās arī cita doma – padomju laikos degradētus, pat varētu izteikties – piesmietus dievnamus rodas vēlme atgriezt atpakaļ īpašā spožumā, atdodot to godu, kas bija ilgus gadus laupīts. Tāpēc šis interjers radās, man personīgi pētot zviedru luteriskās baznīcas interjerus.”

Padomju laikā baznīcā darbojās vatelīna ražošanas cehs, arī pēcpadomju gados tā ilgi bija atstāta novārtā, līdz 2007.gadā draudze tika atjaunota, un, pateicoties tās priekšsēdētājas Annas Piļickas neatlaidībai un aizrautībai, pamazām dievnams atguva pievilcīgu veidolu. Pirms astoņiem gadiem baznīcai tika piešķirts svētās Annas vārds. Tagad ar studentu rokām atjaunotas arī iekštelpas, kas bija sliktā stāvoklī. “Dievnams bija izpostīts. Šeit bija mūri, vairāk nekas. Viss, kas šobrīd ir, tas ir tapis no jauna. Pateicība Dievam, ka tas ir izdevies!” saka Biržu Sv.Annas ev.luteriskās draudzes mācītājs Andis Lenšs.

Interjera izveide bija iespējama, pateicoties ziedotājiem. Viens no galvenajiem baznīcas mecenātiem ir ASV dzīvojošais latvietis – vēstures profesors Paulis Lazda, kura tēvs savulaik kalpojis Biržu draudzē. “Viņš ar savu sirdi un dvēseli bija klāt šai lietai, un viņam tas bija ne tikai ziedojums un gandarījums par ziedojumu, bet arī daļa no viņa dzīves,” stāsta mācītājs Andis Lenšs. “Viņš Biržus vienmēr ir pieminējis un atcerējies ar ļoti siltām jūtām. Šobrīd viņam ir vairāk nekā 80 gadu. Sirmā vecumā uzņemties šādas lietas vadīšanu, otrpus okeānam meklējot atbalstu un ziedotājus... Neviens viņu uz to nav mudinājis. Viņš pats to izvēlējās, pats arī to noveda līdz galam.”

Biržu draudzē ir aptuveni 40 dalībnieki. Ik svētdienu draudze pulcējas uz dievkalpojumu. Līdz ar interjera atjaunošanu draudzei ir rastas daudz plašākas iespējas aktīvi darboties. Jāpiebilst, ka Rīgas Mākslas un mediju tehnikuma audzēkņi regulāri savus diplomdarbus īsteno baznīcās. Biržu dievnams ir jau 55.Latvijas dievnams, kura atjaunošanā līdzdalību ņēmuši šīs izglītības iestādes audzēkņi. Iespējams, ka viņi turpinās sadarbību ar Biržu baznīcu, kad tai būs iegādātas ērģeles un būs nepieciešams ērģeļu prospekts.

Sandra Paegļkalne


 


Komentāru skaits: 31
Apspriežam tēmu:
*Jefiņš
 Foto pie raksta izskatās, ka ir smuki. Vatelīns jau arī bija noderīgs.:)DDDD
12.10.2020 15:09
*Neķītrais masāžists -> Jefiņš
 Man jau, jptvjmķ, liekas, ka pašā baznīcā to vatelīnu nemaz netaisīja, bet blakus dzelzsbetona piebūvē. Baznīcā esot sēdējuši priekšnieks, vietnieks, arodbiedrības priekšnieks, kadru daļa, grāmatvede, partorgs un komsorgs. :D
Vatelīns esot bijis baigi labais un to esot eksportējuši pat uz Kubu un Angolu. :D
12.10.2020 15:17
*Vietējais
 Man tās baznīcas lietas neko neizsaka,izņemot pašu baznīcu kā sava veida būvi.Katrs cilvēks var ticēt,var neticēt kam grib.Es par citu.Zinu ģimenes,kuras baznīcas pasākumus apmeklēja visos laikos..Tagad pagājuši 30 gadi,daudz kas mainījies.Man neizpratni radīja lielie komunisti,viņu ģimenes locekļi,kuri ātri apmeta kažokus uz otru pusi,dažādi mūsdienu politiskie afēristi,kuri baznīcās pirmajās rindās zīmējas,taisa svētas sejas,bet ikdienā.Tāpat mācītāji par dalību dažādos pasākumos bez kautrēšanās ņem naudu ,mācītāji pedofili,mācītāji,kuri baznīcas koru sievām... ,nezinu,domāju,ka tā nevajadzētu būt.
12.10.2020 15:50
*Pravietisnejaukais -> *Vietējais
 Miers ar Tevi! Paldies, ka neesi vienaldzīgs! Man ir svarīgi Tevi brīdināt par vienu būtisku lietu - lai cik daudz negāciju par baznīcu Tu arī neturētu savā prātā, tomēr tajā brīdī, kad āži tiks atšķirti no avīm, Tev šie fakti par attaisnojumu Dieva priekšā nederēs. Ja arī Tev būs bijusi taisnība par kāda mācītāja nekorektu rīcību, tas nozīmēs tikai to, ka jūs "vārīsieties vienā katlā".
12.10.2020 16:10
*Viesis -> *Pravietisnejaukais
  Nu ko tu saki. DD To neviens nezin, vai tāda paradīze un elle pastāv.
12.10.2020 16:30
*manuprāt
 Arī mācītājs ir tikai cilvēks. Uz baznīcu eju pie DIEVA , nevis pie tiem , kuri mūsu acīs ir netīkami. Arī ateisms ir ticība, ka Dieva nav. Vai Radītājs ir viens un tas pats Dievs, to katrs traktē pa savam. Lai visiem vairāk iemeslu pateikties, nevis lūgt, smagos brīžos daudzi uzmeklē baznīcu, ko nevar teikt par laimīgām dienām, kad tieši vajadzētu slavēt to KUNGU JĒZU KRISTU.
12.10.2020 17:00
*Viesis -> *manuprāt
  Pie laimes vairāk piesauc debesu tēvu , nekā pie nelaimes.
12.10.2020 17:13
*Pravietisnejaukais
 Ir viena lieta, pie kā es nekādi nespēju pierast... tā ir brīvībā tikušās latvju inteliģences un boļševiku laiku poļitruku ateistiskās retorikas grandiozā līdzība. Rodas sajūta, ka visi vienā partijas skolā gājuši.
12.10.2020 17:27
Karlo
 Es gan neesmu čakls baznīcā gājējs, bet Dievu nenoliedzu un par baznīcu atjaunošanu var tikai priecāties, jo ir cilvēki, kuriem tas būtiski. Jēkabpilī arī baznīcā pie Vecpilsētas laukuma padlaikos bija mēbeļu noliktava, bet tur es netiku iegājis, kaut kas iekšēji atturēja. Man tuvāka ir Dievturība, kas nebūt nav pretrunā ar kristīgo ticību, pretrunas rada politiķi.
12.10.2020 18:13
īpaši stulbs
 Skatot jauno interjeru,
Uz altāra stiepj upurjēru.
12.10.2020 18:23
*Pravietisnejaukais -> īpaši stulbs
 Upurjēru uz altāra nestiepj jau apmēram 1930 gadus. Bez tam - altāris un upurēšana kristīgajā baznīcā ir tik pat lieka, kā Tev dakšiņa deguna galā.
12.10.2020 19:52
*Pravietisnejaukais -> Karlo
 Ja kristietība nav pretrunā ar dievturību, tad cūkas ir kosmonauti.
12.10.2020 19:55
*:))))
 Kā placebo, kam der labi ! Zinātniski pierādīts, ticīgie mazāk slimo ! Ja arī netic, nevajag nievāt, un ja nu tomēr DIEVS IR, kā mīlestība, ko neviens nav redzējis, bet IR PIEDZĪVOJIS :))))).
12.10.2020 20:04
*Pravietisnejaukais -> *:))))
 Vēl ne tik sen, dažus simtus gadu atpakaļ, franču zinātnieki bija ZINĀTNISKI PIERĀDĪJUŠI, ka peles rodas no izgāztajiem notekūdeņiem.
12.10.2020 21:40
*Viesis -> *:))))
  Nerunā muļķības. Ticīgie slimo tāpat kā neticīgie. Visi ir tikai cilvēki.
12.10.2020 22:00
*Maija
 Vienkārši jauki,paldies visiem...
13.10.2020 00:21
*zinātājs
 Revolucionārs Ļeņins teica, ka Dieva nav, bet pašlaik neviens nezina, kur viņš, pats Ļeņins, ir. Varbūt no budisma skata atdzimis Aleksandrā Lukašenkā, varbūt Aijo Benesā? Ievērojamais amerikāņu zinātnieks Maikls Ņūmens ir pārliecināts, ka dvēseles ir, bet nav nekādas paradīzes un elles. M.Ņūmens arī apgalvo, ka dvēseles atdzimst citā cilvēkā un savā zinātniskajā darbā "Dvēseles ceļojums" to pierāda.
Un tiešām! Dieva ceļi nav izzināmi, bet, loģiski domājot, jāpabrīnās, kāpēc lai Dievs priekš mirstīga radījuma pēcnāves netaustāmas substances, arhaiskā formā dalot tās avīs un āžos, radītu divas atšķirīga rakstura institūcijas?
Gribam to uzzināt no Pravietisnejaukais skaidrojuma.
13.10.2020 10:06
*!!!
 arī pēcpadomju gados tā ilgi bija atstāta novārtā,
jo līdz Biržiem nebija atbizojis tas varonīgais 1990-to gadu neatkarības gars - kaut pastalās, bet brīvā Latvijā!
Ja nopietni, tad ja nebūtu Annas Piļickas kundzes un vēl Salas pagasta priekšsēdētāja Luda Skostas(1936-2009) atbalsts, tad ne tikai no 2007.gada nesāktos parādīties dzīvība, bet pat līdz šodienai nebūtu atjaunota. Arī no Jēkabpils braucām talkot uz Biržu baznīcu. Sākām ar apkārnes sakopšanu. Kas izvazāja baznīcas iekšu inventāru to ne tikai Biržos neviens nezina, bet pat debeskancelē nezina, vai ne?
Piemēram, Viesītē pirmā talka un dievkalpojums notika jau 1988. gada 18. novembrī ...
13.10.2020 10:20
*Skats no malas
 Visu cieņu Rīgas Mākslas un mediju tehnikuma audzēkņiem, kuri pasniedzēja Arvīda Verzas vadībā projektēja un izstrādāja klasicisma stila altāri, kanceli, pulti, kristāmtrauku, solus, svečturus un citus interjera priekšmetus. Tagad Biržu Svētās Annas evaņģēliski luteriskā baznīca izskatās daudz greznāka kā bijis iepriekš.
13.10.2020 10:43
*Viesis -> *Skats no malas
 Iepriekš? Tas ir kad? Pirms gada vai 80 gadiem?
13.10.2020 11:44
*! -> *Viesis
 Gan jau kā bijis pirmskara Latvijā.
Padlaikos tač izdemolēja.
Jēkabpilī gan baznīcas darbojās.visos laikos.
13.10.2020 12:26
*Viesis -> *!
 Td jau jātic tam 100-gadīgajam, jo cits jau pirmskara laiku neatcerētos :)
13.10.2020 12:52
*Pravietisnejaukais -> *zinātājs
 Uz garajiem, sofistiski pārsmalcinātajiem un uz īsajiem, vienkārši muļķīgajiem jautājumiem vislabākā atbilde ir jau gatava : " LASIET SVĒTOS RAKSTUS (KANONU - BĪBELI) PAŠI!" Atslēgas vārds - PAŠI.
13.10.2020 13:39
*astro
 Kad pie darba ķeras mehs,
Pazūd vatelīna cehs.
13.10.2020 14:59
*Neķītrais masāžists -> zinātājs
 Saprati, pagān! :DDD
13.10.2020 15:26
Karlo -> *Pravietisnejaukais
 Neuzsākšu filozofisku diskusiju, bet es nekādas pretrunas neredzu, abas puse atzīst Dieva esību, un tas izslēdz visas pretrunas. Ētika gan dievturiem gan kristiešiem ne ar ko neatšķiras. Atšķiras tikai Dieva godināšanas veidi, dievturi nepielūdz Dievu, bet godina . Nesaskaņas sākas tad, kad viena puse grib dominēt un citus pasludina par "nepareizajiem" , bet tas ir politiķu, pareizāk politikāņu lauciņš, to es jau pieminēju iepriekš.
13.10.2020 17:32
*ir kas atceras -> *Viesis
 Ģimenes locekļi savā foto albumā var redzēt piem. iesvētības Biržu baznīcā ...
Arī viens no baznīcas atjaunošanas ziedotājiem ASV dzīvojošais latvietis, vēstures profesors Paulis Lazda atceras, ka viņa tēvs kalpojis Biržu draudzē.
13.10.2020 19:21
*Viesis -> *ir kas atceras
 To profesors atceras no tēva stāstījuma. Foto no iesvētībām nevar parādīt un salīdzināt visu baznīcas interjēru
14.10.2020 13:35
*Pravietisnejaukais
 Ps.Nr1; 1 Svētīgs tas cilvēks, kas neseko bezdievīgo padomam, nedz staigā grēcinieku ceļus, nedz arī sēž paļātāju pulkā,
2 bet kam prāts saistās pie Tā Kunga baušļiem un kas dienām un naktīm domā par Viņa bauslību.
3 Tāds ir līdzīgs kokam, kas stādīts pie ūdens upēm, kas savus augļus nes pareizā laikā un kam lapas nesavīst. Viss, ko viņš dara, tam labi izdodas.
4 Ne tādi ir bezdievīgie: tie ir kā pelavas, ko vējš aizpūš projām.
5 Tāpēc bezdievīgie nepastāvēs tiesā, nedz arī taisno draudzē grēcinieki,
6 jo Tas Kungs pazīst taisno ceļu, bet bezdievīgo ceļš ved uz postu.
14.10.2020 14:16
*Pravietisnejaukais -> Karlo
 Iedomājies tādu situāciju... Tev ir divi bērni... Tu ieej pie viņiem... viens pagriežas pret Tevi un runā ar Tevi, bet otrs stāv ar muguru. Vai Tevi apmierinās tā otrā paskaidrojums : "Tavu esību taču es nenoliedzu!". PS. Protams, protams, šīs ir tikai pļāpas un ar loģiku neviens nav garīgās lietās vēl pārliecināts. jo "GARĪGAS LIETAS IR GARĪGI APSPRIEŽAMAS".
14.10.2020 20:11
*Pravietisnejaukais
 Redzot, ka nu , beidzot, satrauktie tērgātāji pierimuši ... vēlos aicināt apmeklēt šo atjaunoto baznīcu un visiem vienā prātā lūgt Dievu, lai Viņš apžēlojas par Latvijas zemi un tautu un novērš no mums šo nejauko kovid-sērgu. Sāksim ar šo svētdienu! Tas ir patiesi pats labākais, ko mēs spējam.
"Un Dieva miers, kas ir augstāks par visu saprašanu, pasargās jūsu sirdis un jūsu domas Kristū Jēzū."
15.10.2020 09:54
Piedalīties diskusijā:
Vārds:
Adresāts:
Visual CAPTCHA
Ievadiet drošības kodu: *

  Copyright © jekabpilslaiks.lv 2005-2020.g.
Mājas lapu izstrāde. 2005.g. (support@jekabpilslaiks.lv)


Portālā jekabpilslaiks.lv publicētie materiāli ir aizsargāti saskaņā ar Latvijas Republikas Autortiesību likumu. Jebkura jekabpilslaiks.lv publicēto materiālu kopēšana, modificēšana, uzglabāšana, arhivēšana un pilnīga vai daļēja publiskošana bez SIA “Vidusdaugavas televīzija” rakstiskas atļaujas ir kategoriski aizliegta.
Ja netiek ievēroti augstāk minētie noteikumi, tiek uzskatīts, ka ir pārkāptas autora tiesības un atkarībā no pārkāpuma rakstura vai sekām pārkāpējs saucams pie likumā noteiktās administratīvās vai kriminālās atbildības.

Komentārus, ierosinājumus un jautājumus sūtiet uz adresi redakcija@jekabpilslaiks.lv

Publicētie materiāli ne vienmēr saskan ar redakcijas viedokli. Par rakstos publicēto materiālu saturu atbild raksta autors. Redakcija neatbild par lietotāju komentāriem, forumā ievietotajiem ziņojumiem. Par reklāmas materiālu un sludinājumu saturu atbild to iesniedzējs.
Atslēgvārdi: Jēkabpils, Jēkabpils ziņas, Jēkabpils rajons, jaunumi, forums, sludinājumi, foto galerija, reklāma.
Lapas apstrādes laiks: 0.02508 sek.

Cienījamais lietotājs, Jekabpilslaiks.lv izmanto sīkfailus lai uzlabotu vispārējo pakalpojumu kvalitāti. Turpinot lietot portālu, jūs apliecināt, ka piekrītat mūsu Privātuma politikai, kā ari sīkdatņu izmantošanai. Es saprotu