Bernu majina
 
Ziņas Video Forums Kontakti Reklāma RSS Twitter
 Lietotājs Parole Laipni lūdzam Viesis! Reģistrēties »  
+ Ziņas
          Svētki
          Sadzīve
          Izglītība, Kultūra
          Ekonomika
          Pašvaldības ziņas
          Policijas ziņas
          Sports
          Visi
+ Ziņu arhīvs
+ Video
+ Foto galerija
+ Forums
+ Iepazīšanās

Īįėą÷ķī 22.11 Nakts
-1°C...-3°C
DA 4-6 m/s

Ļąńģóšķī 22.11 Rits
-2°C...-4°C
A 4-6 m/s

Šodien 22.novembrī
vārda dienas svin:

Aldis, Aldris, Alfons

Rītdien:
Zigrīda, Zigfrīda, Zigrīds

Apsveicam!
Saraksts »

Vai atbalstāt Saeimas atlaišanu?
Jā;
51.5%
Nē;
42.4%
Nav viedokļa šajā jautājumā.
6.1%

Nobalsojuši: 33
Saraksts »

Ziņas: 26233
Komentāri: 508541
Ziņas forumā: 966
Statistika atjaunota
20.09.2017 08:39
 
Šobrīd portālā: 21 lietotājs

http://www.jekabpils.lv
Auto Noma Jēkabpils
Jaunākās ziņas
 
4.novembrī norisināsies Jēkabpils Aizsargu nama 80 gadu jubilejai veltīti pasākumi (pielikumā: AFIŠA)
Pievienots: 12.10.2017 10:41

» Versija izdrukai

TautasNams.jpg
4.novembrī ikviens interesents aicināts uz valstiski nozīmīgas kultūrvēsturiskas celtnes - Jēkabpils Tautas nama 80 gadu jubilejas pasākumu, kura laikā notiks konference "Jēkabpils Aizsargu namam - 80!".
    
    Droši vien daudziem, īpaši jaunākai paaudzei, jēkabpiliešiem, kuri nesen par tādiem kļuvuši, vai arī pilsētas viesiem var rasties jautājums, kāpēc svinību tēma, atslēgas vārds ir „aizsargi”. Pirmkārt, tāpēc, ka nams, precīzāk sakot, lielākā ēkas daļa celta no jauna kā Jēkabpils Aizsargu nams un iesvētīta 1937. gadā. Tā kā aizsargi sākotnēji savām vajadzībām izmantoja 1772. gadā uzcelto uniātu baziliāņu klostera ēku, tad pagājušā gadsimta trīsdesmitajos gados faktiski tika veikta Aizsargu nama pārbūve, uzbūvējot no jauna lielāko daļu ēkas kompleksa, integrējot tajā bijušo klostera ēku, kas mūsdienās ir ēkas labais spārns, skatoties no parādes fasādes puses.
    
    Protams, šī nama būve nebūtu tolaik iespējama, ja nepastāvētu paši Aizsargi – 1919. gadā dibinātā paramilitārā organizācija, vēlāk Latvijas Aizsargu organizācija, kas pirmsākumos bija administratīvās varas palīgspēks ar palīgpolicijas funkcijām, gādājot par miera, drošības un kārtības uzturēšanu savā apkārtnē. 1920. gadu otrajā pusē aizsargi arvien lielāk vērību veltīja militārajai sagatavošanai. Kā lielākā masu organizācija tā aktīvi organizēja sporta un kultūras dzīvi. Aizsargi tika formēti pēc teritoriālā principa. Apriņķis veidoja pulka teritoriju, pagasts – nodaļas teritoriju. 1924. gada augustā noteica visu Latvijas aizsargu pulku numerāciju, ņemot pamatā karogu iesvētes laiku. Jēkabpils, toreiz vēl Jaunjelgavas apriņķa pulka karogu iesvētīja 1923. gada 12. augustā Viesītē. 1924. gadā tika pārdēvēts arī Jaunjelgavas apriņķis par Jēkabpils apriņķi, par apriņķa pilsētu nosakot Jēkabpili. Tāpēc aizsargu pulkam piešķīra 4. numuru un nosauca par 4. Jēkabpils aizsargu pulku. Tajā ietilpa pilsētas nodaļa, kas 1933. gadā pārtapa par Štāba rotu un nodaļas Ābeļos, Biržos, Daudzesē, Dignājā, Elkšņos, Jaunjelgavā, Mazzalvē, Mēmelē, Neretā, Ritē, Salā, Saukā, Secē, Sēlpilī, Sērenē, Slatē, Sunākstē, Vārnavā, Viesītē, Zalvē un Zasā. Aizsargu organizācijas paspārnē darbojās arī suborganizācijas, izveidojot organizāciju sievietēm – aizsardzes un jauniešiem – jaunsargus.
    
    4. Jēkabpils aizsargu pulkā darbojās daudzas izcilas tā laika personības, dažādu sociālo slāņu un tautību iedzīvotāji, arī Jēkabpils Aizsargu nama būvniecībā ņēmuši dalību daudzi tā laika sabiedrībā zināmi cilvēki. Taču pēc Latvijas okupācijas Latvijas Aizsargu organizācija tika likvidēta, nams kļuva par Jēkabpils rajona kultūras namu. Padomju represiju laikā aizsargu, it īpaši komandējošā sastāva liktenis bija izlemts. Vācu okupācijas laikā, īslaicīgi atjaunojot aizsargu darbību, nereti aiz tās aizsega realizēja savas politiskās un kara noziedzīgās darbības. Ir pagājis laiks, nomainoties vairākām cilvēku paaudzēm un varām. Mūsdienās nākas secināt, ka par šo organizāciju un pašiem aizsargiem sabiedrība klusē. Kāpēc? Vai tāpēc, ka neko par viņiem vairs nezinām, dzīvojam stereotipos, tā ir tabu tēma, nespējam novērtēt aizsargu darbības veikumu Pirmās brīvvalsts laikā militārā un sabiedriski kulturālā jomā? Droši vien katram no mums ir sava atbilde. Ir pienācis laiks rast atbildes uz šiem jautājumiem. Tāpēc arī mums, „Biedrības Jēkabpils mantojums” cilvēkiem, šķita svarīgi aktualizēt jēdzienus „aizsargi” un „4.Jēkabpils aizsargu pulks” kultūrvēsturiskā izpratnē, mēģinot atsijāt graudus no pelavām, un censties atgriezt vēsturisko taisnību šajā jautājumā tepat pie mums, Jēkabpilī. Protams, tā bija patīkama sakritība, ka atbilžu meklēšana sakrīt ar Jēkabpils Aizsargu nama 80. jubileju.
    
    Līdzīgi kā ar uzcelto Aizsargu namu, kuru atklāja 1936. gadā, bet iesvētīja gadu vēlāk, 1937. gadā, arī pasākumi, veltīti nama jubilejai un Aizsargu organizācijai, noritēja divus gadus. 2016. gada 9. novembrī pie Jēkabpils Tautas nama sienas tika atklāta piemiņas plāksne, kas vēsta par faktu, ka šis nams celts kā Aizsargu nams. Vienlaicīgi pie nama sienas tika piestiprināta Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas plāksnīte „Kultūras piemineklis”, kas apzīmē ēku kā valsts aizsardzībā esošu objektu, vietējās nozīmes arhitektūras pieminekli „Aizsargu nams”. Pēc atklāšanas namā noritēja diskusija par aizsargu tēmu.
    
    Šogad, 9. septembrī, Eiropas kultūras mantojuma dienu laikā, tika atklāta āra fotogrāfiju izstāde "Aizsargu namam - 80!". To papildināja lekcija “Ieskats Latvijas Aizsargu organizācijas darbībā un vēsturē”, kuru vadīja Latvijas Kara muzeja Viduslaiku un jauno laiku vēstures nodaļas speciālists Ainis Lociks.
    
    Savukārt, 4. novembrī laipni aicinām jēkabpiliešus un pilsētas viesus, it īpaši inteliģenci, muzejniekus, skolotājus, kultūras un sabiedriskos darbiniekus, apmeklēt pasākumus visas dienas garumā, kas veltīti Aizsargu nama 80 gadu jubilejai. Tos rīko Jēkabpils Tautas nams, Jēkabpils pilsētas bibliotēka, biedrība „Jēkabpils mantojums” un Jēkabpils Latviešu biedrība sadarbībā ar Latvijas Kara muzeju un Jēkabpils Vēstures muzeju.
    
    Plkst. 9:30 paredzēta ziedu nolikšana Jēkabpils pilsētas kapos uz 4. Jēkabpils aizsargu pulka komandējošā sastāva darbinieku atdusas un piemiņas vietām. Atcerēsimies Jāni Borodovski, Pauli Pļavinski, Helmutu Beniņu, Emīlu Knaģi un Emīliju Veinbergu. Piemiņas pasākumā piedalīsies arī Jēkabpils jaunsargi un garīdznieki. Tikšanās plkst. 9.30 autostāvlaukumā Zaļās un Kapu ielas stūrī.
    
    No plkst. 11.00 līdz 14.30 norisināsies konference „Jēkabpils Aizsargu namam – 80” Jēkabpils Tautas nama Lielajā zālē. Tās laikā referēs:
     1. Mg.hist. Aigars Urtāns (Bauskas muzejs). „Aizsargu nami Latvijā”;
     2. Dr.hist. Valters Ščirbinskis (Latvijas Nacionālā bibliotēka). „Palīgā valstij. Aizsargi un Latvijas sabiedrība Starpkaru Latvijā”;
     3. Dr.hist. Ilgvars Butulis (Latvijas Universitāte). „Aizsargu vieta Latvijas sporta dzīvē”;
     4. Vēsturnieks Ainis Lociks (Latvijas Kara muzejs). „Aizsargu darbība kultūras jomā 18. Daugavpils Aizsargu pulkā (1923 – 1940)”;
     5. Novadpētnieks Jānis Zeps (Biedrība „Jēkabpils mantojums”) Ieskats Jēkabpils Aizsargu pulka darbībā”;
     6. Novadpētnieks Uldis Lasmanis. „Jēkabpils pulka aizsargi padomju represijās”.
    
    
    Plkst.15.00 izstādes “Aizsargu organizācija Jēkabpilī” atklāšana Jēkabpils Tautas nama Baltajā zālē. Izstādi prezentē Kristaps Pildiņš, Latvijas Kara muzeja Starpkaru nodaļas speciālists. Sarunas.
    
    Plkst. 17.00 koncerts – 8.Vislatvijas sadanču sadancis “Vēstule dejas rakstā”.
    
    Informāciju sagatavoja Jānis Zeps
    
 


Komentāru skaits: 9
Apspriežam tēmu:
*Neķītrais masāžists
 Aizsargu namu aizsargiem!!!!!
12.10.2017 14:05
*Jefiņš
 Nu ja,tik vien palicis pāri kā dažas lappuses vēstures grāmatā.
12.10.2017 16:26
īpaši stulbs
 Kāda no NVO varētu uzņemties iniciatīvu un aizsargāt aizsargus pret pašvaldības patvaļu.
12.10.2017 18:33
*ĶĒMS
 Droši vien, ka pasākumu apmeklēšu.
12.10.2017 19:21
*aicis -> *ĶĒMS
 Apmekle , apmekle ! Tur noteikti bus jekabpils skurbula prieksnieks resnais ar steku azote, ari gan jau aizsargs , tikai komunistus sargaja :)
13.10.2017 06:51
*zinātājs
 Cik zinu, Vārnavā vairs nepastāv Aizsargu nodaļa. Citur gan vairāk vai mazāk, bet iedzīvotāji mēģina aizsargāties.
13.10.2017 06:53
*aicis -> *zinātājs
 No ka jums tur aizsargaties , no varnam ? ::))
13.10.2017 06:57
*Viesis
 Pirms kara LV laukos aizsargi kā labi saimnieki miestā bija daudz lielākā vērtē kā pagastvecis. Šis nāca pie aizsargiem blatoties. Kad 1941.g. sākās izsūtīšanas, bija pirmais aizsargu stučītājs. Pat vietējā avīzē bija tādi stāstii. Kā pliks un nabags ar ģimeni tika aizvests uz kūrotu Sibīrijā. Pagastvecis ar saviem gnīdām pievāca šo mantas. Gan jau no laukiem arī brauca uz pilsētas aizsargu namu.
13.10.2017 22:50
*!
 Aizsagi tie paši zemessargi vien ir ...
16.10.2017 19:56
Piedalīties diskusijā:
Vārds:
Adresāts:
Visual CAPTCHA
Ievadiet drošības kodu: *

  Copyright © jekabpilslaiks.lv 2005-2019.g.
Mājas lapu izstrāde. 2005.g. (support@jekabpilslaiks.lv)


Portālā jekabpilslaiks.lv publicētie materiāli ir aizsargāti saskaņā ar Latvijas Republikas Autortiesību likumu. Jebkura jekabpilslaiks.lv publicēto materiālu kopēšana, modificēšana, uzglabāšana, arhivēšana un pilnīga vai daļēja publiskošana bez SIA “Vidusdaugavas televīzija” rakstiskas atļaujas ir kategoriski aizliegta.
Ja netiek ievēroti augstāk minētie noteikumi, tiek uzskatīts, ka ir pārkāptas autora tiesības un atkarībā no pārkāpuma rakstura vai sekām pārkāpējs saucams pie likumā noteiktās administratīvās vai kriminālās atbildības.

Komentārus, ierosinājumus un jautājumus sūtiet uz adresi redakcija@jekabpilslaiks.lv

Publicētie materiāli ne vienmēr saskan ar redakcijas viedokli. Par rakstos publicēto materiālu saturu atbild raksta autors. Redakcija neatbild par lietotāju komentāriem, forumā ievietotajiem ziņojumiem. Par reklāmas materiālu un sludinājumu saturu atbild to iesniedzējs.
Atslēgvārdi: Jēkabpils, Jēkabpils ziņas, Jēkabpils rajons, jaunumi, forums, sludinājumi, foto galerija, reklāma.
Lapas apstrādes laiks: 0.04198 sek.

Cienījamais lietotājs, Jekabpilslaiks.lv izmanto sīkfailus lai uzlabotu vispārējo pakalpojumu kvalitāti. Turpinot lietot portālu, jūs apliecināt, ka piekrītat mūsu Privātuma politikai, kā ari sīkdatņu izmantošanai. Es saprotu