Jēkabpils pilsētas bibliotēkā izveidota jauna izstāde, kurā var ielūkoties novadpētnieces Sarmītes Ozoliņas kolekcijā aplūkot dziesmu klades, fotogrāfijas, pastkartes un citus vēsturiskus priekšmetus.
Jēkabpils pilsētas bibliotēkas vadītāja Renāte Lenša stāsta: Jēkabpils pilsētas bibliotēka turpina sadarbību ar biedrību Jēkabpils mantojums un Jēkabpils novadpētniekiem. Priecājos, ka esam sagatavojuši kārtējo izstādi kopā ar novadpētnieci Sarmīti Ozoliņu.
Vēstures izzināšana ir Sarmītes Ozoliņas vaļasprieks, varētu pat teikt dzīvesveids, kas aizņem daudz laika. Novadpētniece regulāri dodas ekspedīcijās, kuru laikā pēta Jēkabpils apkārtni. Šajos ceļojumos savākts daudz vēstures liecību, tostarp arī ar roku rakstītas dziesmu klades, kas atrodamas teju katrā mājā. Pagājušajā un aizpagājušajā gadsimtā dziesmu klades bija neatņemama cilvēka dzīves sastāvdaļa, jo tajās tika pierakstīti ne tikai dziesmu vārdi, bet arī dažādi tā laika fakti un notikumi.
Dziesmu klades ir cilvēkiem bijušas klāt visos dzīves gadījumos, stāsta Sarmīte. Interesanti, ka pirmās dziesmu klades, kas man tika dāvinātas, ir pat no Krievijas cara armijas strēlnieku laikiem. Pēc datumiem dziesmu kladēs varam izsekot, ka klades gājušas līdzi visos cīņu laikos, arī izsūtījumā Sibīrijā, tātad tās bijušas līdzi svešumā un pārvestas atkal mājās. Tiek ierakstīti daudzi svarīgi dati, piemēram, kritušie biedri un dažādi citi dzīves notikumi.
Viena no interesantākajām dziesmu kladēm ir dāvinājums no jēkabpilietes Dzintras Volfas Zeltiņas. Man ir liels prieks par šo dāvinājumu, jo tā ir viņas tēva Aleksandra Zeltiņa dziesmu klade, skaidro novadpētniece. Viņš bijis Latgales artilērijas pulka karavīrs. Rakstījis ar savu roku dziesmas, ir skaisti zīmējis ar zīmuli un spalvaskātu. Šajā kladē dziesmas un pantus rakstījuši arī Aleksandra cīņu biedri Latgales artilērijas pulka karavīri.
Sarmīte stāsta par vēl vienu interesantu kladi, kas atrasta kādās sabrukušās mājās Kūku pagasta mežā: Manu uzmanību piesaistīja 1954.gadā ierakstītā dziesma, kuras nosaukums ir Kārļa Marksa kolhoza himna. Izlasot šos 24 pantus, kļūst skaidrs, ka cilvēkiem tajā laikā ir piemitusi liela asprātība un humora izjūta, kā arī drosme. Ja šādu dziesmu kladi ar tādu ironisku ierakstu par tā laika kolhoza speciālistiem izlasītu citi attiecīgie speciālisti, tad šie dziesmu rakstītāji noteikti dotos tālā ceļā.
Gan šī, gan citas klades ir pierādījums tam, ka Latvijas iedzīvotājiem bijis svarīgi dziedāt un pierakstīt dziesmas visos laikos, arī drūmajos mūsu tautas vēstures periodos. Izstādē, kas līdz 10.augustam skatāma Jēkabpils pilsētas bibliotēkā, dziesmu klades papildina dažādi senie priekšmeti, vēsturiskas fotogrāfijas un citas pagājušo gadsimtu liecības.
Portālā jekabpilslaiks.lv publicētie materiāli ir aizsargāti saskaņā ar Latvijas Republikas Autortiesību likumu. Jebkura jekabpilslaiks.lv publicēto materiālu kopēšana, modificēšana, uzglabāšana, arhivēšana un pilnīga vai daļēja publiskošana bez SIA Vidusdaugavas televīzija rakstiskas atļaujas ir kategoriski aizliegta.
Ja netiek ievēroti augstāk minētie noteikumi, tiek uzskatīts, ka ir pārkāptas autora tiesības un atkarībā no pārkāpuma rakstura vai sekām pārkāpējs saucams pie likumā noteiktās administratīvās vai kriminālās atbildības.
Publicētie materiāli ne vienmēr saskan ar redakcijas viedokli. Par rakstos publicēto materiālu saturu atbild raksta autors. Redakcija neatbild par lietotāju komentāriem, forumā ievietotajiem ziņojumiem. Par reklāmas materiālu un sludinājumu saturu atbild to iesniedzējs.
Atslēgvārdi: Jēkabpils, Jēkabpils ziņas, Jēkabpils rajons, jaunumi, forums, sludinājumi, foto galerija, reklāma.
Lapas apstrādes laiks: 0.0213 sek.
Cienījamais lietotājs, Jekabpilslaiks.lv izmanto sīkfailus lai uzlabotu vispārējo pakalpojumu kvalitāti. Turpinot lietot portālu, jūs apliecināt, ka piekrītat mūsu Privātuma politikai, kā ari sīkdatņu izmantošanai. Es saprotu