Ziņas Video Forums Kontakti Reklāma RSS Twitter
 Lietotājs Parole Laipni lūdzam Viesis! Reģistrēties »  
+ Ziņas
          Svētki
          Sadzīve
          Izglītība, Kultūra
          Ekonomika
          Pašvaldības ziņas
          Policijas ziņas
          Sports
          Visi
+ Ziņu arhīvs
+ Video
+ Foto galerija
+ Forums
+ Iepazīšanās

ßńķī 29.05 Vakars
13°C...15°C
Z 2-4 m/s

ßńķī 30.05 Nakts
9°C...11°C
Z 3-5 m/s

Šodien 29.maijā
vārda dienas svin:

Maksis, Raivis, Raivo

Rītdien:
Vitolds, Lolita

Apsveicam!
Saraksts »

Kā vērtējat ideju par koncertiem Jēkabpils daudzdzīvokļu māju iekšpagalmos?
Pozitīvi, būs kaut kas neierasts un interesants;
100%
Nav viedokļa.
0%
Negatīvi;
0%

Nobalsojuši: 1
Saraksts »

Ziņas: 29731
Komentāri: 552318
Ziņas forumā: 966
Statistika atjaunota
29.12.2019 09:51
 
Šobrīd portālā: 54 lietotāji

http://www.jekabpils.lv
Jaunākās ziņas
 
No 1.jūnija algas nodokļa grāmatiņas būs tikai elektroniskā formā
Pievienots: 29.05.2014 10:23

» Versija izdrukai

rsz_algas_nodokla_gramatina.jpg
Valsts ieņēmumu dienests (turpmāk – VID) atgādina, ka no šā gada 1.jūnija visiem nodokļu maksātājiem algas nodokļa grāmatiņa būs tikai elektroniskā formā un gan pašai personai, gan darba devējam tā būs pieejama, izmantojot VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmu (turpmāk – EDS). Tāpat no 1.jūnija, lai pieslēgtos EDS, vairs nebūs jāslēdz līgums ar VID. Kļūt par EDS lietotāju varēs, izmantojot portāla www.latvija.lv piedāvātos autentifikācijas līdzekļus (internetbankas lietotājvārdu un paroli), Pilsonības un migrācijas pārvaldes izsniegto eID viedkarti vai VAS „Latvijas Valsts radio un televīzijas centra” izsniegto elektronisko paraksta viedkarti (e-parakstu) .
    
    VID atgādina, ka personām, kurām līdz 2014.gada 1.jūnijam jau ir izsniegta algas nodokļa grāmatiņa papīra formā, tā automātiski tiks aizstāta ar elektronisko algas nodokļa grāmatiņu. Savukārt, ja tām personām (arī nepilngadīgajām), kurām līdz 2014.gada 1.jūnijam nebūs izsniegta algas nodokļa grāmatiņa papīra formā, būs nepieciešama algas nodokļa grāmatiņa, tad personai par to jāiesniedz iesniegums VID un vienas dienas laikā personai tiks izveidota elektroniskā algas nodokļa grāmatiņa.
    
    Līdz 2014.gada 1.jūnijam papīra formātā izsniegtās algas nodokļa grāmatiņas pēc 1.jūnija vairs nebūs derīgas. Algas nodokļa grāmatiņa papīra formātā, kas paliek darba devēja vai citas institūcijas īpašumā, ir jāglabā 75 gadus, savukārt tās, kas ir fiziskās personas rīcībā, – piecus gadus.
    
    Elektroniskās algas nodokļa grāmatiņas ieviešana nozīmē to, ka no 1.jūnija gan juridiskas personas (darba devēji), gan fiziskas personas (darba ņēmēji, saimnieciskās darbības veicēji) algas nodokļa grāmatiņā ietverto informāciju varēs aplūkot elektroniskā formā un arī nepieciešamos ierakstus un izmaiņas tajā būs jāveic fiziskām personām pašām, izmantojot EDS.
    
    Svarīga informācija fiziskām personām:
    
    • Ja persona uz 2014.gada 31.maiju strādā pie tā paša darba devēja, pie kura tā strādāja arī 2013.gadā, ja tā ir vienīgā personas ienākumu gūšanas vieta un darba devējam šobrīd ir iesniegta algas nodokļa grāmatiņa papīra formā, VID šo informāciju personas elektroniskajā algas nodokļa grāmatiņā atzīmēs automātiski.
    • Savukārt, ja personai ir vairākas darba vietas un 2013.gadā algas nodokļa grāmatiņas iesniegšanas vieta ir mainīta, tad no 1.jūnija personai obligāti elektroniskajā algas nodokļa grāmatiņā ir jāveic atzīme par konkrēto darba devēju vai citu institūciju, kas būs galvenā ienākumu gūšanas vieta (kur personai piemēros neapliekamo minimumu un nodokļa atvieglojumus), jo šajā gadījumā VID nav iespējams identificēt, kurā ienākumu gūšanas vietā algas nodokļa grāmatiņa ir iesniegta uz 2014.gada 31.maiju. Gadījumos, kad VID nebūs iespējams aktualizēt personas ienākumu gūšanas vietu (VID rīcībā nav informācijas par to, kurš ienākumu izmaksātājs piemēro neapliekamo minimumu), personai pašai jāatzīmē vēlamā ienākumu gūšanas vieta.
    • No 1.jūnija personai EDS būs iespēja iesniegt paziņojumu par apgādībā esošajām personām elektroniski, atzīmēt (mainīt) darba devēju (ienākumu gūšanas vietu), kur iesniegta grāmatiņa, atzīmēt informāciju, kura būs vai nebūs pieejama darba devējam.
    Šīs atzīmes persona savā elektroniskajā algas nodokļa grāmatiņā varēs veikt brīvprātīgi. Ja persona nevēlēsies, lai darba devējam ir redzama, piemēram, informācija par personas invaliditāti, EDS elektroniskajā grāmatiņā atzīmi par to varēs neizdarīt, taču persona pienākošos nodokļu atvieglojumus varēs saņemt, nākamajā gadā iesniedzot gada ienākumu deklarāciju.
    • Ja personai līdz 2014.gada 1.jūnijam nav bijusi izsniegta algas nodokļa grāmatiņa papīra formā, bet tā ir nepieciešama jau pēc 2014.gada 1.jūnija, personai jāvēršas ar iesniegumu VID par elektroniskās algas nodokļa grāmatiņas piešķiršanu (elektroniski, izmantojot EDS, vai arī papīra formā). Vienas dienas laikā pēc iesnieguma saņemšanas VID EDS tiks izveidota personas elektroniskā algas nodokļa grāmatiņa.
    Personas elektroniskajā algas nodokļa grāmatiņā ietvertā informācija ir pieejama tikai pašai personai, tās darba devējam un VID.
    
    Svarīga informācija darba devējiem:
    
    • Darba devējiem, izmantojot EDS, būs pieejama informācija par saviem darbiniekiem (tiem, kuri izvēlējušies nodokļa atvieglojumus piemērot pie konkrētā darba devēja) un aktuālajiem piemērojamajiem nodokļu atvieglojumiem, kurus darba ņēmējs ir apstiprinājis.
    
    • Savukārt VID elektroniski informēs darba devēju par izmaiņām saistībā ar darbiniekiem piemērojamajiem atvieglojumiem, nosūtot informāciju uz e-pasta adresi, kas norādīta sadaļā „Sarakste ar VID”.
    
    • Visas augstākminētās izmaiņas elektroniskajā algas nodokļa grāmatiņā var veikt arī, personīgi ierodoties VID Klientu apkalpošanas centrā, un vēlamās izmaiņas norādot iesniegumā papīra formā un iesniedzot VID darbiniekam. Šādos gadījumos VID darbinieks veiks izmaiņas personas elektroniskajā algas nodokļa grāmatiņā un par veiktajām izmaiņām izsniegs personai izdruku papīra formā.
    
    VID aicina iedzīvotājus apmeklēt bezmaksas seminārus klientu apkalpošanas centros visā Latvijā par aktuālajiem elektroniskās algas nodokļa grāmatiņas ieviešanas jautājumiem. Aktuāla informācija par VID semināriem iestādes mājaslapā: www.vid.gov.lv, sadaļā „Semināri nodokļu maksātājiem”.
    Plašāka informācija par elektroniskajām algas nodokļa grāmatiņām pieejama VID mājaslapā, īpaši tam izveidotajā sadaļā „Elektroniskā algas nodokļa grāmatiņa”. Jautājumu vai neskaidrību gadījumā iedzīvotāji aicināti zvanīt uz VID informatīvā tālruņa numuru: 1898 (no 2014.gada 3.jūlija – 67 120 000).
    
    Informāciju sagatavoja:
    VID Sabiedrisko attiecību daļas galvenā speciāliste
    Evita Teice-Mamaja
    
    
    
 


Komentāru skaits: 67
Apspriežam tēmu:
*Viesis
 No 1.jūnija algas nodokļa maksātāju grāmatiņa būs tikai elektroniskā formā un un būs pieejama gan pašai personai, gan darba devējam, gan VID, jo tiek izmantota VID Elektroniskās deklarēšanas sistēma.
29.05.2014 15:32
*ĶĒMS
 Tas man sen vairs nav aktuāli,dodu darbu pats sev - ērti un labi.
29.05.2014 18:11
*aicis
 nahren mums eiroparlaments un saeima , tagad mums ir VID , pie tam elektronisks
29.05.2014 22:33
*Low Infrared 11s Online -> NSHBK
 WWW Links onahflzjd <a href="WWW Links h.com/jordan6sportblue.htm">ht tp://www.deniselipusch.com/jor dan6sportblue.htm</a> hfxkoxo [urlWWW Links .com/jordan6sportblue.htm]http ://www.deniselipusch.com/jorda n6sportblue.htm[/url] bzokxruyxbu <a href="WWW Links h.com/jordan6sportblue.htm">Jo rdan 6 Sport Blue</a>
Low Infrared 11s OnlineWWW Links
03.06.2014 21:58
*michael kors watches -> THIBM
 <a href="WWW Links issearing.com" title="cheap jordans for sale"><strong>cheap jordans for sale</strong></a> [urlWWW Links ssearing.com]cheap jordans for sale[/url] WWW Links
<a href="WWW Links issearing.com" title="air jordans"><strong>air jordans</strong></a> [urlWWW Links ssearing.com]air jordans[/url] WWW Links

michael kors watchesWWW Links
07.08.2014 17:50
*oakley sunglasses sale -> RBLDF
 <a href="WWW Links ennissearing.com" title="cheap jordans for sale"><strong>cheap jordans for sale</strong></a> [urlWWW Links nnissearing.com]cheap jordans for sale[/url] WWW Links
<a href="WWW Links ennissearing.com" title="air jordans"><strong>air jordans</strong></a> [urlWWW Links nnissearing.com]air jordans[/url] WWW Links

oakley sunglasses saleWWW Links
11.08.2014 13:24
*michael kors outlet -> SZNAN
 <a href="WWW Links et.wildbillselectronics.com" title="true religion jeans"><strong>true religion jeans</strong></a> [urlWWW Links t.wildbillselectronics.com] true religion jeans[/url] WWW Links
<a href="WWW Links et.wildbillselectronics.com" title="true religion outlet store"><strong>true religion outlet store</strong></a> [urlWWW Links t.wildbillselectronics.com] true religion outlet store[/url] WWW Links

michael kors outletWWW Links
19.08.2014 07:34
*coach factory outlet online -> ILLFF
 <a href="WWW Links -2014.com" title="coach factory online"><strong>coach factory online</strong></a>
[urlWWW Links 2014.com]coach factory online[/url]
<a href="WWW Links -2014.com" title="coach factory outlet online"><strong>coach factory outlet online</strong></a>
[urlWWW Links 2014.com]coach factory outlet online[/url]

coach factory outlet onlineWWW Links
22.08.2014 14:37
*プラダ ໲ -> QLGUH
 the true joy in attending these events can come through the wisdom they gain in discussion with other owners.The methods used to determine a winner at these events are done with extremely precision. For every car
プラダ 長財布WWW Links
27.08.2014 12:36
*Woolrich outlet -> XJYPL
 Can I just say what a relief to discover an individual who truly knows what theyre talking about online. You surely know the right way to bring an concern to light and make it vital. Extra folks should read this and understand this side of the story. I cant believe youre not alot more popular for the reason that you undoubtedly have the gift.
Woolrich outletWWW Links
11.09.2014 00:04
*woolrich Bologna -> QUOUX
 This definitely answered my problem, thank you!
woolrich BolognaWWW Links
11.09.2014 00:04
*Woolrich Parka -> QTFIX
 I′m impressed, I should say. Really rarely do I encounter a weblog that′s both educative and entertaining, and let me tell you, you have hit the nail on the head. Your idea is outstanding; the issue is something that not sufficient men and women are speaking intelligently about. I′m especially happy that I stumbled across this in my search for some thing relating to this.
Woolrich ParkaWWW Links
11.09.2014 00:04
*Woolrich Parka -> FBGLI
 Can I just say what a relief to uncover a person who in fact knows what theyre talking about on the web. You absolutely know easy methods to bring an problem to light and make it valuable. Far more many people should read this and fully grasp this side of the story. I cant think youre not additional favorite considering that you absolutely have the gift.
Woolrich ParkaWWW Links
11.09.2014 00:05
*コンバー -> WOPTW
 and the small bump which came length? What usually occurs when your replacement of the needs for system of the suspension is that the parts of car which are in your car gives outside and your car rebounds vigorously in top and in bottom on the road imports only kinds of rocks or bumps which are struck. If you are serious about changing the system of the suspension on your car
コンバ& ース スニーӝ 59;ー 激安WWW Links
12.09.2014 19:00
*jordan retro cheap -> YREHP
 This will be the proper blog for anybody who desires to discover about this subject. You recognize so a lot its virtually difficult to argue with you (not that I basically would want?-HaHa). You unquestionably put a brand new spin on a subject thats been written about for years. Amazing stuff, just excellent!
jordan retro cheapWWW Links
30.09.2014 11:57
*ray ban wayfarer -> SXKYW
 <a href="WWW Links ecerr.com" title="tiffany and co"><strong>tiffany and co</strong></a>
<a href="WWW Links uzziecouch.com" title="tiffany and co"><strong>tiffany and co</strong></a>
<a href="WWW Links ecerr.com" title="tiffany and co outlet"><strong>tiffany and co outlet</strong></a>
<a href="WWW Links uzziecouch.com" title="tiffany and co outlet"><strong>tiffany and co outlet</strong></a>
<a href="WWW Links ecerr.com" title="tiffany outlet"><strong>tiffany outlet</strong></a>

ray ban wayfarerWWW Links
17.10.2014 11:33
*canada goose coats -> MHCXK
 Your location is valueble for me. Thanks!
canada goose coatsWWW Links
21.10.2014 22:15
*canada goose outlet -> IEKDM
 This seriously answered my problem, thank you!
canada goose outletWWW Links
21.10.2014 22:16
*canada goose -> KUNAI
 Excellent Post.thanks for share..far more wait ..
canada gooseWWW Links
21.10.2014 22:16
*canada goose -> TWIPS
 Your place is valueble for me. Thanks!
canada gooseWWW Links
21.10.2014 22:16
*canada goose jacket -> CWUDU
 There is noticeably a bundle to understand about this. I assume you made specific nice points in functions also.
canada goose jacketWWW Links
21.10.2014 22:16
*canada goose -> FXXIF
 Nice post. I find out something even more difficult on diverse blogs everyday. It will always be stimulating to read content from other writers and practice a little some thing from their store. I′d prefer to make use of some with the content on my blog no matter if you don′t mind. Natually I′ll give you a link on your web weblog. Thanks for sharing.
canada gooseWWW Links
21.10.2014 22:17
*Air Max Femme D′Occasion -> SMZCS
 Oh Dios mío!Incredible article dude!Thank you, However I am experiencing problems with your RSS.I don′t understand why I cannot subscribe to it.Is there anybody else having the same RSS problems?Anyone who knows the answer will you kindly respond?Thanx!!
Air Max Femme D′OccasionWWW Links
23.10.2014 10:07
*Aire Max A Pas Cher -> DAIPU
 Salut là Cher, êtes-vous en fait visitant ce site web quotidien , si c′est le cas alors après vous voulez certainement obtenir plaisant expérience .
Aire Max A Pas CherWWW Links
23.10.2014 19:21
*Doudoune Canada Goose Achat -> XNYMS
 I tout comme le valeur info vous offre dans votre à vos articles. Je vais Blog et Test une fois de plus ici régulièrement. Je suis certains que les Je vais être informés beaucoup d′ bon ici! Bonne chance pour la suite !
Doudoune Canada Goose AchatWWW Links
24.10.2014 07:33
*Legend Blue 11s Online -> VVUHS
 WWW Links qnlyihma <a href="WWW Links rared6s.makesit.net/">Pre Order Black Infrared 6s</a> klkorf
Legend Blue 11s OnlineWWW Links
26.10.2014 20:52
*Jordan 6 Retro Black Infrared -> EARDL
 WWW Links hksowdp <a href="WWW Links portfolik.com/">Cheap Black Infrared 6s</a> ksxjxmvo
Jordan 6 Retro Black InfraredWWW Links
26.10.2014 20:53
*Jordan 11 Retro Legend Blue -> NVEUT
 WWW Links iaqcoysure <a href="WWW Links kesit.net/">Jordan 11 Legend Blue</a> igkvwl
Jordan 11 Retro Legend BlueWWW Links
27.10.2014 03:23
*How To Get Black Infrared 6s -> RGSHP
 WWW Links qhbwcyvwy <a href="WWW Links ared.portfolik.com/">Black Infrared 6</a> rmtzlo
How To Get Black Infrared 6sWWW Links
28.10.2014 05:31
*Authentic Black Infrared 6s -> EAMZU
 WWW Links uptyauwpcn <a href="WWW Links ackblogger.com/">Where To Buy Legend Blue 11s</a> yafarxx
Authentic Black Infrared 6sWWW Links
28.10.2014 05:32
*Cheap Legend Blue 11s -> UBXAE
 WWW Links imiusst <a href="WWW Links ue.makesit.net/">Legend Blue 11s 2014</a> kkxbexbii
Cheap Legend Blue 11sWWW Links
29.10.2014 15:52
*Jordan 11 Legend Blue -> BFNJS
 WWW Links iprkjv <a href="WWW Links rared6s.makesit.net/">Jordan 6 Black Infrared</a> vgntgxl
Jordan 11 Legend BlueWWW Links
31.10.2014 01:38
*Moncler Pas Cher -> RPBLA
 A person suggest these opinion pockets? It can just simply section of the style and design I actually made and had resulted in a WP concept. It isn′t a tool.
Moncler Pas CherWWW Links
31.10.2014 02:25
*http://www.skayrok.fr/doudounem -> RUPQF
 You actually didn′t remember to add Playlist. net, just where it isn′t perhaps required for that you enroll and steady flow almost any music you want. WWW Links doudounemoncler/ WWW Links
31.10.2014 02:25
*Authentic Black Infrared 6s -> CPYKX
 WWW Links pkkwbahi <a href="WWW Links nline.portfolik.com/">Real Black Infrared 6s</a> oarorgv
Authentic Black Infrared 6sWWW Links
01.11.2014 07:23
*Louboutin Shoes Discount -> EKLFP
 Www.Christian Louboutin OutletWWW Links steel.com.au/news/www.christia n-louboutin-outlet/
Louboutin Shoes DiscountWWW Links
01.11.2014 13:19
*Christian Louboutin Shoe Sizing -> MCBHL
 Christian Louboutin Simple PumpWWW Links eel.com.au/news/christian-loub outin-simple-pump/
Christian Louboutin Shoe SizingWWW Links
02.11.2014 04:42
*Wedding Shoes Christian Loubout -> ODVCB
 Louboutin Shoe PricesWWW Links /louboutin-shoe-prices/
Weddi ng Shoes Christian LouboutinWWW Links
02.11.2014 05:04
*Christian Louboutins Daffodile -> NZGHD
 Christian Louboutin In NycWWW Links nd.php?p=christian-louboutin-i n-nyc
Christian Louboutins DaffodileWWW Links
02.11.2014 19:21
*Cheap Legend Blue 11s -> NMOXB
 WWW Links iwviatwkx <a href="WWW Links orsale.portfolik.com/">Black Infrared 6s</a> iqmfua
Cheap Legend Blue 11sWWW Links
04.11.2014 00:51
*ooxxooxxooxx -> HVEUA
 <a href="WWW Links rde.de/index.php?mod=users&act ion=view&id=68907">parajumpers long parka</a>
<a href="WWW Links rProfile/tabid/43/userId/43566 /Default.aspx">duvetica prezzi</a>
<a href="WWW Links o/index.php?m=member_profile&i d=8228">duvetica sito ufficiale</a>
<a href="WWW Links link.com/ActivityFeed/MyProfil e/tabid/60/userId/964/Default. aspx">duvetica.it</a>
<a href="WWW Links ctory.ch/index.php?mod=users&a ction=view&id=46057">parajumpe rs giubbotti</a>
<a href="WWW Links a/index.php?mod=users&action=v iew&id=60696">parajumpers it</a>
<a href="WWW Links e/?document_srl=29531">duvetic a</a>
<a href="WWW Links ming.com/index.php?mod=users&a ction=view&id=30134">duvetica milano</a>
<a href="WWW Links ex.php?mod=users&action=view&i d=52182">duvetica prezzi</a>
<a href="WWW Links sionforge.shizzlaz.eu/index.ph p?mod=users&action=view&id=977 05">parajumpers</a>
<a href="WWW Links h.com/blogs/post/348">duvetica piumini uomo</a>
<a href="WWW Links erdeals.com/the-duvetica-jacke t-compared-to-denali/">duvetic a donna<
10.11.2014 09:21
*Canada Goose Femme -> GVPZH
 Robert/Nick: Very good responses. I may be interested to listen to regarding any gains towards your SEARCH ENGINE OPTIMISATION activities as soon as this is integrated.
Canada Goose FemmeWWW Links
11.11.2014 01:58
*Canada Goose France -> JXQWE
 Seen of anyone who is usually wrongly accused connected with pirating artwork? Our INTERNET SERVICE PROVIDER endangered me personally; although the evidence he implies incriminated my family. Often the IP address this individual stated ended up being my very own actually is owned by a college district 36 mile after mile n . involving us. Ever since the dvd I am offender regarding pirating ended up being Harry Potter, that might appear one of the most rational location to look for the culprit. Not really from me personally... any fifty four year old who have truly doesn′t including Harry Knitter much... Are you able to support? My partner and i count on my pc to get employment, to get rid of my online will be a tragedy in my life!
Canada Goose FranceWWW Links
11.11.2014 01:58
*mulberry factory outlet -> ESAMX
 The planet really need to study a great deal more compared to you, you aren′t a new productive publisher. Preserve composing. Many thanks for discussing your personal skill.
mulberry factory outletWWW Links
11.11.2014 15:48
*nike air max pas cher -> BFRMT
 For every the above comment thanks a lot anyways, I actually figured it (for others inside the same spot simply open iphoto as well as dropbox as well and drag and drop involving programs really simple).
nike air max pas cherWWW Links
11.11.2014 15:48
*nike tn requin -> KVBTV
 Smashing Announcement: Brian Ross in addition to éCRITURE Announcement have become confirming in which Elvis will be, in fact , in existence and it has been living from the cellar involving Harry Reid′s household over the past thirty four years and forking over lease, which Reid features chosen not to report to sometimes the IRS . GOV or Economic council chair Strength folks. n nRoss, the celebrity connected with ALPHABET Announcement, says that they noticed it on the web and "some midsection school youngster even possessed a picture associated with what he or she declares is ′Elvis coming out of Reid′s house. ′ Hi, a child claimed it absolutely was the authentic picture, exactly why ought not to we feel him or her, it has the on the web soon after all", Ross described. n nHey Harry, develop your own personal taxes files within the last thrity four years and prove that you never have been acknowledging under-the-table local rental obligations through Elvis Presley. Precisely what are an individual covering up? Exactly why aren′t you only give us thrity four years of taxes files and also ending this specific in case you actually have declare the salary? some remarkable nQED: Harry Reid failed to fork out the income tax..... some remarkable n(Alana Elvis Presley perished in the late 70s hooked on drug treatments which is quite nicely documented that he will be dead, despite prolonged shark tank gossips through the ′80s and also &pri
11.11.2014 15:49
*bottes timberland pas cher -> GBZLM
 Status Indicator <br /> The particular most effective instrument to help discover unseen people with net and it is by no means straight down!
bottes timberland pas cherWWW Links
11.11.2014 15:49
*air max homme pas cher -> BCQSI
 Anybody is actually attracted, this article "Mitt Romney’ s i9000 Unusually Reckless Penny-Pinching Compulsion" by means of Alex MacGillis with the Brand-new Republic web site shows exactly why Romney is absolutely accurate not to relieve any further tax statements, not really as being a intervalle far more. Just simply read this the result of mastication to check out what steps available into your weeds a dedicated reportorial scam performer just like MacGillis should go whenever offered absolutely nothing worth focusing on or fascination. It is a masterwork of unnecessary mudslinging regarding maussade conditions in the taxation codes that will definitely influence Mr.. MacGillis in which Romney is A UNDESIRABLE MAN. d nThe taxation assessments of any effective entrepreneur, it has to come as no surprise, are usually difficult issues. To assess them adequately involves the relevant skills of your depositary as well as a duty legal professional. Only subsequently, after executing those mind-numbing duties, could anyone able to distinguish between what exactly is proper and also poor, reliable and also unlawful. Mister MacGillis nevertheless would like everybody to help miss to often the prosecution phase not any strike in which to the abuse level. Romney′s rich. He′s used duty reductions. Sinful? Certainly your dog is bad. As well as MacGillis′ acquired barrows full of perfectly difficult along with hopelessly detailed info to feed typically
11.11.2014 15:49
*nike air max pas cher -> VIZMT
 sir<br />some cells aren′t going to be editable. just how can we change all of them It has the Fantastic Program,,,,, Its invaluable. Pls support to get editing and enhancing a choice of "Person accountable for Sighning".
nike air max pas cherWWW Links
11.11.2014 15:58
*louboutin femme -> GYDAI
 Maxis in addition to DiGi begin selling iphone in M′sia<br />By SHARIDAN E. ALI LEONG PUT YEE
louboutin femmeWWW Links
11.11.2014 15:59
*air max pas cher -> NYIFC
 In addition, if you′re considering accomplishing traditional backups, its absolutely advisable. <br />But that will not assist Pad Honan in case the substitute as well as scarier scenario happenned: <br /> <br />The proven fact that often the cyber-terrorist worn out the products is simply not the actual worst type of that could come about. No less than Cushion understo air max pas cherWWW Links she has hacked a few minutes right after being jeopardized. <br /> <br />What in the event the cyberpunks ended up far more devious? They might have got concealed the truth that he is hacked and also slowly but surely build up the information info spanning a any period of time of your energy. With the secretly thieved username details, the particular cyber-terrorist may have gradually ruined their lifetime (eg borrow money in the name, throw away crimes to air max pas cherWWW Links with id, work with their banking account like a charentaise bear in mind that laundering). It can be a lot more hard to air max pas cherWWW Links recover from a really ′slow‘ get into air max pas cherWWW Links <br />In this choice circumstance, backups didn′t preserve the dog. He′ll have a much far more diabolical problem!
11.11.2014 19:26
*air max 1 pas cher -> EFNLR
 Points possess modified. Not really every person are likely to air max 1 pas cherWWW Links obtain useful stuffs anymore.. <br />. -= Rockstar Sid′s continue blog... The 3 Specific Deals Which often Should Benefit from ipad device =-.
11.11.2014 19:26
*nike air max 1 homme -> FSVFI
 3D machines are usually super awesome. They""re additionally on the list of most awful ideas actually.
nike air max 1 hommeWWW Links
11.11.2014 19:26
*air max pas cher homme -> PTQIX
 Bienvenue ? 2013 Ugg pas cher Site officiel de la France, ugg chaussures prix pour femme soldes 50% -65% du prix ultra bas.
air max pas cher hommeWWW Links
16.11.2014 16:35
*hardware stores houston area -> THIDS
 Jēkabpils ziņas - Jēkabpils Laiks - No 1.jūnija algas nodokļa grāmatiņas būs tikai elektroniskā formā crystal kitchen knives
hardware stores houston areaWWW Links
17.11.2014 23:03
*nike nfl jerseys -> DVCTU
 For example, offer instructional material related to your customer′s original purchase. Which brings me to yet another belief:Indeed. No one likes to make money more than I, but I make money by looking out for my client?? best interests, even if they don?? understand what their best interests are. Defiant kids are pushing your buttons because your rules are not clear enough for them. Specia As a conseqence of my best The yea of 2010 Daghte Tak Offeing Gives: Wa-Mat Specente, White caste, Sonic, Leve, Wendy′s,Coach Handbags Otet Lois Vitton Bags Kentcky Fied Meat and then the Adt femaes associated with N Apha dog Phi a of Foest Aea, Noth dakota Not jst that, to sit yo pesonaity these epica shoes come in a vaiety of seene, sensos and eegant coos. The art for this series is, in a word, pretty. Tips On How To Manage Your Negative ThinkingThere are times that we encounter fearful thoughts that can be difficult to manage.
nike nfl jerseysWWW Links
18.11.2014 00:58
*wholesale mlb jerseys -> YRFTS
 ""I see two contenders - ′planet′ and ′planot. The software giant has excited me all year but the excitement has been taken up an extra notch as it approaches its release of Windows 8 - an event that I have recently stated will add $8 to its share price. That type of compensation schedule encourages physicians to perform as many procedures as possible. Find an alternative choice to lose that we have achieved. Warming up prior to weight training is immensely important and often overlooked. This has the effect of making an individual pile on much more unwanted fat than usual. In the evening we would develop a check list of everything she needed the next day.
wholesale mlb jerseysWWW Links
18.11.2014 00:59
*Cheap Moncler Jackets Outlet -> QRSDL
 Experts on insomnia also recommend that TV′s stay out of the bedroom because it sends a signal to the occupant(s) that this place is only for rest. In the second haf of 19th centy, footba expeienced an impotant moden phase. No disclosed revenue figures have been put on this one but it should add to the pie immensely. Zazzle has expanded its growing product line to include both Speck? and, more recently, Case-Mate iPhone Cases for the iPhone 3, 3GS and 4, 4S and the NEW Apple iPhone 5. What could I have done better? Hatewatch had recently made news for criticizing just such "hacktivism. A worm that reaches out through the network to an outgoing terminal (one equipped with a modem), and places wake-up calls to a list of users.
Cheap Moncler Jackets OutletWWW Links
18.11.2014 01:00
*wholesale jerseys outlet -> UIPAP
 This way you can visually find what you are looking for rather than sift through countless lines of computer code. Crossover branding, if rightly conceived and managed, can provide an attractive 1+1>2 formulas which creates added value for both participating brands and consumers. The DaemonsThis was Jon Pertwee′s favourite story and a fan favourite over thirty years later. When inside, he will remain relatively inactive and calm, but if not exercised enough, he may become belligerent and bratty. Having a Hermes Birkin bag is a fantastic feeling. Just be sure to read the instructions and get quality flat irons, like tourmaline or titanium flat irons from Karmin, FHI, or Corioliss. Why are we doing what we are doing if it does not serve our intention?
wholesale jerseys outletWWW Links
18.11.2014 01:00
*Cheap Moncler Jackets Outlet -> ECBNW
 Austin definitely has a more even ratio. People fail tests all the time which may result in a delay for a promotion or license, but does not render them unemployable. Weight Training Do′s and Dont′sOver the years I have observed thousands of <strong></strong> training in almost every kind of gym. Now, where the confusion for many christians comes in is a lack of understanding as to which part of us got saved. A good replacement battery should be a perfect fit for your <strong></strong> Inspiron 15. Shakespeare Ugly Stik rods have been around a very, very long time. The source files can be packed and even divided into several parts.
Cheap Moncler Jackets OutletWWW Links
18.11.2014 01:02
*cheap nfl jerseys -> XPVCD
 Also, never underestimate the importance of the packaging which is wholly responsible for the initial draw. Maybe I should have bought the protection plan. There is a different Provider for each file extension. The screen would simply sit there and nothing else would happen. Further, some of these programs are great for companies that are struggling to meet traditional bank loan-to-value (LTV) requirements. Taking this as a good omen, he chose to keep the crescent and make it the symbol of his dynasty. Pay p yo best feates with the pom dess of choice in yo specific stye of dess.
cheap nfl jerseysWWW Links
18.11.2014 01:04
*moncler jackets sale -> NPVXC
 Small pocket knives can have serrated blades for cutting and sawing, or fine edge blades for a variety of purposes. But at the same time a great deal of care is put into the universe′s biology. It is also designed with Christian Louboutin signature shoe clasp closure, and a signature red satin lining. You′ll also notice I rarely let anybody speak but me--no quotes! My reaction to this announcement? We use 3x a lot more then we applied to mainly because we have started making use of Grease Eater exclusively to have these stains out for the ease of use. The provisos were that the stunts could not be disruptive, dangerous or otherwise illegal (no trespassing, for example).
moncler jackets saleWWW Links
18.11.2014 01:05
*timberland boots sale -> JXVXK
 Map-reading while using the keyboard set and mouse seems difficult throughout House windows eight. But only if that they found lessen the original desktop and the data director basically whatsoever feel improved.
timberland boots saleWWW Links
29.11.2014 21:41
*pvc zentai catsuits -> LOBVU
 In order to Goku′s flashback, Gohan technically first changed into this form during their training in the Hyperbolic Time Chamber, Though he was too exhausted to continue it. This is why Goku knew about this power before Gohan transformed into it during his fight with Cell. The first time the Super Saiyan 2 form was fully achieved and maintained by Gohan occurred after he witnessed the Cell Juniors′ attack on the Z Fighters and Android 16′s death as a result of Perfect Cell,
pvc zentai catsuitsWWW Links
04.12.2014 20:57
*zentai accessories -> DITMF
 You′ll get your costumes in a perfect, Full body fit company more than tell us your exact measurements. To make sure that everything will perfectly suit your needs, Here comes a measure guide to save you time. Follow it and will also be rewarded with a deluxe form fitting costume just for you! To make sure of accuracy, We really recommend you to ask a friend to take the sizes for you.
zentai accessoriesWWW Links
07.12.2014 04:43
*doudoune parajumpers pas cher -> ZCCFI
 Those actions pisses me personally regarding previous fm is the fact that My partner and i never charged there are cent whenever they had been building their very own records base, In my opinion our staff members allowd lastfm to doudoune parajumpers pas cherWWW Links be able to doudoune parajumpers pas cherWWW Links spy on all of our harddrives in order that it could increase in which gigantic data botto doudoune parajumpers pas cherWWW Links part then it begun to doudoune parajumpers pas cherWWW Links impose to doudoune parajumpers pas cherWWW Links the support many of us helped to doudoune parajumpers pas cherWWW Links create.
14.12.2014 04:01
*nike air max pas cher -> UIHPA
 we have been employing iscsi focus on over a succeed can be described as ed pack, it′s the same not simply intended for sto nike air max pas cherWWW Links hardware. in my opinion, i would recommend eliminating sto nike air max pas cherWWW Links space server.
14.12.2014 04:02
Piedalīties diskusijā:
Vārds:
Adresāts:
Visual CAPTCHA
Ievadiet drošības kodu: *

  Copyright © jekabpilslaiks.lv 2005-2020.g.
Mājas lapu izstrāde. 2005.g. (support@jekabpilslaiks.lv)


Portālā jekabpilslaiks.lv publicētie materiāli ir aizsargāti saskaņā ar Latvijas Republikas Autortiesību likumu. Jebkura jekabpilslaiks.lv publicēto materiālu kopēšana, modificēšana, uzglabāšana, arhivēšana un pilnīga vai daļēja publiskošana bez SIA “Vidusdaugavas televīzija” rakstiskas atļaujas ir kategoriski aizliegta.
Ja netiek ievēroti augstāk minētie noteikumi, tiek uzskatīts, ka ir pārkāptas autora tiesības un atkarībā no pārkāpuma rakstura vai sekām pārkāpējs saucams pie likumā noteiktās administratīvās vai kriminālās atbildības.

Komentārus, ierosinājumus un jautājumus sūtiet uz adresi redakcija@jekabpilslaiks.lv

Publicētie materiāli ne vienmēr saskan ar redakcijas viedokli. Par rakstos publicēto materiālu saturu atbild raksta autors. Redakcija neatbild par lietotāju komentāriem, forumā ievietotajiem ziņojumiem. Par reklāmas materiālu un sludinājumu saturu atbild to iesniedzējs.
Atslēgvārdi: Jēkabpils, Jēkabpils ziņas, Jēkabpils rajons, jaunumi, forums, sludinājumi, foto galerija, reklāma.
Lapas apstrādes laiks: 0.03454 sek.

Cienījamais lietotājs, Jekabpilslaiks.lv izmanto sīkfailus lai uzlabotu vispārējo pakalpojumu kvalitāti. Turpinot lietot portālu, jūs apliecināt, ka piekrītat mūsu Privātuma politikai, kā ari sīkdatņu izmantošanai. Es saprotu